Ana Sayfa Ekonomi Yüzde 80 dolu olacak! Bayramda tatil planlayanlar dikkat

Yüzde 80 dolu olacak! Bayramda tatil planlayanlar dikkat

Yazar İnönü Güncel

Ramazan Bayramı tatili öncesi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Akdeniz ve Ege başta olmak üzere turizm bölgelerindeki otellerde hareketlilik yaşanıyor. Tatil nedeniyle cins operatörleri, seyahat acenteleri ve otellerin yüzde 50’ye varan indirimli erken rezervasyon kampanyalarından yararlanan binlerce tatilci, Ramazan Bayramı’nı kıyılarda geçirecek.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Lideri Firuz Bağlıkaya, bu yıl pazar gününe denk gelen 1 Mayıs arife günü ve 2, 3, 4 Mayıs’taki Ramazan Bayramı’nda hafta sonuyla birlikte 5 günlük tatil imkanı olduğunu ve erken rezervasyon kampanyalarının ilgi gördüğünü açıkladı. Bayram tatilinde yurt içine yönelik taleplerin daha ağır olduğunu lisana getiren Bağlıkaya, “Ramazan Bayramı’na girdiğimiz son hafta tanınan destinasyon ve otellerin yüzde 100’e yakın doluluklara ulaşmasını bekliyoruz. Talepler Ege ve Akdeniz bölgesi destinasyonları ile Kıbrıs’a ağırlaştı. Bilhassa sanatçılı tertip yapan oteller daha çok tercih ediliyor. Destinasyon bazlı bakıldığında ise Alanya, Belek, Bodrum, Çeşme, Kemer, Marmaris, Kuşadası öne çıkan bölgelerimiz ortasında yer alıyor” dedi.

TABİAT VE KÜLTÜR TİPLERİNE AĞIR İLGİ

Tabiat tatili yapmayı düşünen kısmın ise Sapanca, Şile, Ağva üzere lokasyonları tercih ettiğini kaydeden Bağlıkaya, “Yurt içi kültür ve gastronomi cinslerine önemli talep kelam konusu. Bu kapsamda Ege, İç Anadolu, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu, Batı Karadeniz bölgeleri öne çıktı. En çok GAP cinsleri, Kapadokya ve Karadeniz tipleri ilgi görüyor. Yurt dışı cinslerde ise Balkanlar, Orta Avrupa, İtalya ve İspanya tipleri öne çıkıyor” diye konuştu.

2 BİN 100 TL’DEN BAŞLIYOR

Ekonomik gelişmeler ve otel maliyetlerine bağlı olarak geçen yıla oranla genel olarak yüzde 50’ye yakın fiyat artışı gözlendiğini de anlatan Bağlıkaya, 4 gecelik Ramazan Bayramı tatili için Antalya ve Ege’deki her şey dahil bir tesiste 2 yetişkin için en düşük fiyatın 2 bin 100 TL’den başladığını kaydetti. Bağlıkaya, fiyatların otelin pozisyonu, yıldızı ve verdiği hizmete nazaran 45 bin TL’ye kadar çıktığını lisana getirdi. 

‘BAYRAMDA BÜSBÜTÜN DOLUYUZ’

Antalya Kundu’da faaliyet gösteren beş yıldızlı otelin genel müdürü İsmail Çağlar, bu yıl Ukrayna-Rusya krizi nedeniyle otel olarak alternatif pazarlara yöneldiklerini hem Orta Doğu hem Avrupa’dan önemli doluluğa ulaştıklarını belirtti. Çağlar, bayram devrinde de kalan kısmı yerli konukların doldurduğunu ve yüzde 100 doluluğa ulaştıklarını açıkladı. Bayramın rahmetiyle geldiğini belirten Çağlar, “Otel olarak bayramda büsbütün doluyuz. Bölge olarak da otellerin birçoğunun yüzde 95-100 doluluklara ulaştığı bilgisini alıyoruz. Fiyatlar ise kişi başı 90 eurodan başlayıp 130 euroya kadar çıkıyor. Villa fiyatları ise günlük 2 bin euro civarında. Yeterli bir bayram tatili bekliyoruz” dedi.

BUNGALOVLARA AĞIR TALEP

Bungalov ve ağaç konut konseptleriyle daha butik tatil imkanının sunulduğu Olimpos, Çıralı, Adrasan ve Kaş üzere bölgelerde de bayram hareketliliği sürüyor. Olimpos’ta ağaç meskenler işletmecisi Kadir Kaya, yüzde 100 doluluğa ulaştıklarını söyledi. Kaya, bölgede tıpkı biçimde birçok işletmenin de dolduğunu belirterek rezervasyonları kapattığını söyledi. Kesinlikle rezervasyon yapılması ihtarında bulunan Kaya, “İyi bir bayram tatili bekliyoruz. Yılın birinci tatil fırsatı olması nedeniyle ağır talep aldık. Gelecek olanlar kesinlikle odasını evvelce ayırtmalı” diye konuştu.

‘REZERVASYONSUZ GELMEYİN’ UYARISI

Butik otel ve bungalovlarıyla öne çıkan Çıralı bölgesinde işletmeci Mehmet Başar, 10 bine yakın yatak kapasitesine sahip Çıralı’nın, yurt dışından yüksek talep gördüğünü, kış boyunca açık olan işletmelerin yüzde 70’in üzerinde dolu geçirdiğini anlattı. Bayramda ise tesislerin yüzde 95-100 doluluklara ulaşmasını beklediklerini kaydeden Başar, “Bölgede fiyatlar günlük 600 TL’den başlayıp, 4 bin TL’ye kadar çıkıyor. Konuklarımızın bayramda çat kapı gelmemelerini ehemmiyetle rica ediyoruz. Zira yer bulma düşüncesi yaşayabilirler. Kesinlikle evvelden rezervasyonları yaptırmaları âlâ olur” dedi. 

‘YÜZDE 70-80 DOLULUK OLACAK’

Kemer ilçesindeki doluluk oranları ile ilgili konuşan Kemer Tanıtım Vakfı (KETAV) Lideri Volkan Yorulmaz da “Bayramda gözüken o ki, tesislerde iç pazar olarak önemli manada doluluk yaşanacak. Bayram kısa, münasebetiyle 3-4 günlük yoğunluk yaşanacak. Bayramdan sonra iç pazarda düşüş var lakin genel sınırlarıyla dönemin genelinde de önemli rezervasyon almaya devam ediyoruz. Genel doluluk manasıyla bakarsak, iddia ediyorum. Bilhassa Kemer tarafında açık ve iç pazarı kuvvetli olan otellerde yüzde 70-80 ortasında doluluk yaşanacak. Bu oran iddia ediyorum, Antalya geneli için de geçerlidir. Bahar olması münasebetiyle da kent içi Kundu ve Belek bölgeleri biraz daha avantajlı olabilir. Lakin bayramla bir arada Kemer’de de önemli bir iç pazar popülasyonu bekliyoruz” diye konuştu. 

KAYNAK: DHA

İlgili Yazılar

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Onayla Daha Fazla Oku