Ana Sayfa Sağlık Yazdan Sonbahara Girerken Cildimize Nasıl Bakalım?

Yazdan Sonbahara Girerken Cildimize Nasıl Bakalım?

Yazar İnönü Güncel

Yazın çoğumuz güneş deniz derken cildimiz biraz yıpranır,kurur ve lekelenebilir..

Ayrıca tüm dünyanın ve bizimde yaşadığımız pandeminin getirdiği stress ve maskeler ve kullandığımız kolanya ve antiseptikler nedeniyle de çok sayıda deri hastalığında artış oldu .. Şimdi bunlarla başa çıkabilmek ve daha iyi ve sağlıklı bir cilt için neler yapabiliriz ona bakalım..

Baharı yeniden yapılanmak için bir fırsat olarak görebiliriz..

CİLDİNİZİ NEMLENDİRİN !!

Öncelikle iyi bir duş gelir ve şampuan önemlidir.. Çünkü esas temizlenme vücudumuza kullandığımız ürünlerle başlar.. Güneşten ve kullandığımız ürünlerden kurumuş cildimiz için içeriğinde kimyasallar ve paraben içermeyen organik daha doğal; eczane ürünü sabunsuz bir duş jeli ve şampuan her zaman tercihimiz olursa temizlik aşamasında cildimize iyi bakmaya başlamanın ilk adımını atmış oluruz.. 

Banyo sonrası vücudumuzu Nemlendirmek çok önemldir.. Nemlendirici seçerken de hep yine doğal yağlar ve kokusuz, parfümsüz , eczane ürünleri seçmek  en doğru olanıdır. 

GÜNEŞ KORUYUCUNUZU İHMAL ETMEYİN !!

Yüzümüz güneş , deniz sebebiyle eğer lekelendi ise buda güzelliğimize gölge düşürebilen durumdur. Ve leke tedavisi aslında çok kolay değildir. Özellikle şakak ,alın ve bıyık bölgesinde ki lekeler can sıkıcı olabilir . Leke tedavisinde en önemli konu güneş koruyucu kullanmaktır.Güneş koruyucular SPF 50 olduğunda bir anlamı vardır . Daha düşük düzeydeki SPF değerleri yeterince koruma sağlayamadıkları için leke tedavisinde yetersiz kalırlar . Öncelikle lekenin giderek koyulaşmamasını sağlamak için her sabah ve öğlen SPF 50 güneş koruyucu tüm yüze lekelerin olduğu yerlere ise daha kalın bir tabaka halinde sürülmelidir ve doğru yapılabilecek bir leke tedavisi için de bir dermatologa başvurmakta çok sağlıklı olacaktır .

MASKELER SEBEBİYLE OLUŞAN SİVİLCELER 

Pandemi sebebi ile kullanmak zorunda kaldığımız maskeler sivilceleri olan insanların sivilcelerinde artış ;daha once hiç sivilcesi olmayan çok insanda da sivilcelerin tetiklenmesine neden oldu . 

Sivilce tedavisinde onlara dokunmamak ,sıkmamak ,fondoten ve yağlı kremler kullanmamak iyileşmenin en önemli basamağıdır. Yağlı ve sivilceli ciltler için uygun eczane ürünü  bir yıkama jeli ile yüzümüzü iki kere yıkamak ve yine bir cilt doktoruna başvurmak oluşabilecek izlerinde önlenmesi açısından önemlidir. 

BESLENME ,SPOR VE UYKU ÇOK ÖNEMLİDİR!!

Yaşam tarzımız herşeyden önemlidir. Daha iyi ve sağlıklı bir yaşam istiyorsak hayatımıza bir miktar spor koymalıyız. Bol su içip daha çok sebze ile beslenmek ve en az 8 saat uyku bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Hem bu pandemi döneminde size çok daha güçlü ve sağlıklı kılar. Aynı zamanda çok daha genç ve dinamik kalmanızı sağlar .

Kendinize olan güveniniz, cildinizi nasıl gördüğünüz ya da nasıl hissettiğiniz ve nasıl yaşadığınız ile yakından ilişkilidir. Kendi iyiliğiniz için sağlıklı bir yaşam biçimini seçmek hem bağışıklık sisteminiz hem de güzel ve genç kalmak için en doğru karardır.

Hepinize güzellik  ve iyilikler diliyorum … 

İlgili Yazılar

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Onayla Daha Fazla Oku