Ana Sayfa BölümlerYeni Başlayanlar Yahudi Soykırımı Tarihsel Olarak Nasıl Oldu?

Yahudi Soykırımı Tarihsel Olarak Nasıl Oldu?

Yazar Mahmut Akdağ

Tam olarak fark neydi?Kendi kendine düşündü:Hangi insanların çizgili pijama, hangilerinin üniforma giyeceğine kim karar vermişti.

Çizgili Pijamalı Çocuk

İşte altını çizmiş olduğum bu soruyu içeren çizgili pijamalı çocuk kitabını okudum ve yahudi soykırımını merak edip araştırdım.Kronolojik bir sıralamaya koymaya çalışarak anlattım bu vahşeti.Umarım bir daha böyle bir şey yaşanmaz.

Yıl 1933:Adolf Hitler koalisyonun başına geçiyor ve şansölye oluyor.1934 de ise cumhurbaşkanlığını devralıyor.

Bu dönemde Alman hükümetinin yahudi karşıtı politikaları çok belirgin.Hatta bu karşıtlığın ilk örnekleri şöyle oluyor.1933 de yahudi karşıtları, Yahudilerin dükkanlarını yağmalıyor.

Alman hükümeti ise Yahudilerden alışveriş yapılmasını istemiyor.İş bu şekilde giderken daha da ciddileşmeye başladı.

Yıl 1935: 15 Eylül de Nürnberg yasaları çıkarıldı.Bu yasa tam bir yahudi düşmanlığı içeriyordu.Yahudilerin alt ırk olduğunu belirtip, üst ırk olan Almanlarla evlenmesi yasaklanmıştı.Doktor,eczacı,asker olmaları engellenmiş ve sadece Alman evlerinde işçi olarak çalışmaları sağlandı.

Bu dönemde Haavara adlı bir anlaşma da vardı.Bu anlaşmaya göre Yahudi halk Almanyadan mal satın alıp Filistine göç etmek zorunda bırakıldı.Alman hükümeti bu göç ile 35 milyon dolar kazandı.

Yıl 1938: Daha öncelerde Yahudilerin Afrika yada başka kolonilere göçünü isteyen plan 1938 yılında Hitler tarafından kabul ediliyor.Fakat 2 yıl içinde bu plan iptal oluyor ve Yahudiler Almanyanın işgal ettiği Polonya’ya göç ettiriliyor.

Bu dönemde Heinrich Himmler Yahudilerin kötü düşüncelerinden bu göç sayesinde kurtulacaklarını söylüyor. Bu göç 1941’in ilkbaharına kadar sürüyor.

Yaptırımlar sadece bu kadarla kalmadı.T4 operasyonu adını verdikleri zorla ötenazi yaptıran bir sisteme dönüştü.Bu ötenazi sisteminde çürük ırklar ayrılıp yakılarak ya da gaz odalarında öldürülüyordu.

Bu çürük ırkların içinde engelli veya sakat Alman halkından insanlarda vardı.Fakat büyük çoğunluğu Yahudileden oluşuyordu.

Bu ötenazi uygulamasını gerçkeleştirmek için  Auschwitz, Belzec, Chelmo, Jasenovac, Maıdanek, Maly Trostenets, Sobibor ve Treblinka’da kamplar kurulmuştur.Bu kamplarda gaz odaları ve cesetlerin yakımı için kullanılan fırınlar vardı.

Bu kamplardan en bilineni Auschwitz de olan kamptır.Bu kampta 4 gaz odası bulunuyordu ve sayısız insan öldürüldü.

Alman hükümeti 1942-43 yıllarında zirveye ulaştı.Günde 8000 kişi öldürmeye başladılar.Bazıları direk öldürülürken ,bazıları da ya fiziksel gücünden yararlanıldıktan sonra ya da deneylerde kullanıldıktan sonra öldürüldü.

Hatta cani doktor olarak bilinen Joseph Mengele birçok ikiz çocuk üzerinde deneyler yapmıştır ve bu deneylerden biri iki çocuğun birbirlerine sırtlarıdan dikilmesidir.(Siyam İkizi)

1944’ün sonlarına doğru Alman askerleri yenildi ve sovyetler kampları bulmalara başladılar.Fakat soykırım son bulmadı.Yahudiler bir kamptan diğer kampa ölüm marşları söyleyerek yürütülüyorlardı.Bu yürüyüşlerde dayanamayanlar öldürülüyordu. 200 bin kadar Yahudi bu yürüyüşlerde öldürüldü.

Kurtuluş ise 1944 yılında sovyet askerinin kampları bulmaya başlamasıyla başladı.Kamplar bulunurken Alman hükümeti delilleri yok etmek için bazı kampları havaya uçurdu.Bazılarını ise Amerikan ve sovyet askerleri ele geçirerek kurtardılar.

1945 Ocak ayında Auschwitz kampı ele geçirildiğinde sadece 7800 kişi hayattaydı.Bu kurtarmalar Mayıs ayına kadar devam etti ve ortaya çıkan katliamın bilançosu da çok ağır oldu.

KAYNAKÇA:

  • https://tr.wikipedia.org/wiki/Holokost
  • https://tr.wikipedia.org/wiki/Adolf_Hitler
  • https://tr.wikipedia.org/wiki/Auschwitz-Birkenau
  • https://tr.wikipedia.org/wiki/Holokost#T%C4%B1bb%C3%AE_deneyler
  • https://tr.wikipedia.org/wiki/Josef_Mengele
  • https://eksisozluk.com/haavara-antlasmasi–6149496

Bu makalenin kısa URL'si: https://inonuguncel.com/DBpzA

İlgili Yazılar

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Onayla Daha Fazla Oku