Ana Sayfa Bölümler Uzaktan Eğitim (LMS) Hakkında

Uzaktan Eğitim (LMS) Hakkında

Yazar İnönü Güncel

Siz değerli takipçilerimiz için Uzaktan Eğitim (LMS) hakkında bilgilendirmek üzere içerik hazırladık. Kaynağımız: testw.inonu.edu.tr/orgun , inonu.edu.tr ve youtube.com/Örgün Eğitim

Başlayalım..

LMS’ye nasıl erişilir?

İnönü Üniversitesi Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi Öğrenme Yönetim Sistemine lms.inonu.edu.tr adresinden erişebilirsiniz.

LMS’ye giriş için gerekli yazılım, donanım ve internet özellikleri nelerdir?

Öğrenme Yönetim Sistemi giriş için kullandığınız bilgisayarın aşağıdaki özelliklere sahip olduğundan emin olun:

        ◦ Bir internet tarayıcısı

            ▪ Windows, Mac ya da Linux işletim sistemine sahip masaüstü cihazlar ve Android işletim sistemine sahip mobil cihazlar için Google Chrome

            ▪ IOS 12.0 işletim sistemine sahip Apple cihazlar (IPhone ve IPad) için Safari

        ◦ Yükleme ve indirme işlemi için en az 1 Mbit/sn bant genişliği olmalıdır.

        ◦ Sorunsuz çalışan bir bilgisayar ya da mobil cihaz (Android ve IOS)

        ◦ Web kamera (Oturumda kamera kullanılacaksa)

        ◦ Mikrofon (Oturumda mikrofon kullanılacaksa)

        ◦ Ekran  paylaşımı  yapabilmek  için  Google  Chrome  tarayıcısına  Perculus  ekran  paylaşımı  uzantısının eklenmesi (Google web mağazadan indirilebilir.)

LMS’ye hangi bilgilerle giriş yapılır?

Öğrenme Yönetim Sistemine giriş için bir kullanıcı adı ve şifreye ihtiyaç vardır. Kullanıcı adı ve şifreniz OBS’ye girmek için kullandığınız kullanıcı adı ve şifresidir.

LMS’ye giriş şifremi unuttum. Şifre nasıl alabilirim?

Şifrenizi unuttuysanız,  https://lms.inonu.edu.tr/ adresine tıklayın. Giriş sayfasındaki “Şifrenizi mi unuttunuz?” bağlantısına tıklayın. Bu sayfadaki adımları takip ederek yeni bir şifre alabilirsiniz.

Kayıtlı olduğum dersleri ve bunların içeriklerini LMS’de nasıl görebilirim?

LMS’ye giriş yaptıktan sonra “Derslerim” başlığından seçtiğiniz bir dersin ismine tıklayarak ders içeriklerine (sanal sınıf, video, doküman vb.) ulaşabilirsiniz. Bu sayfada tüm içerikler alt alta listelenir. İstenirse sayfanın üzerinde yer alan filtreleme özellikleri kullanılabilir.

LMS’de dersler nasıl işlenir?

LMS’de size atanmış her bir ders, o dersin öğretim elemanı ve öğrencilerinin senkron (eş zamanlı katılımı ile işlenir. Her hafta ders programında belirtilen gün ve saatte öğretim elemanı ve öğrenciler daha önceden öğretim elemanı tarafından eklenmiş  Sanal Sınıf (canlı ders) oturumunda bir araya gelerek sesli ve görüntülü iletişim kurabilirler. Bu dersler sistemde kayıt altına alınır. Buna ek olarak dersin öğretim elemanı, asenkron (ayrı zamanlı) öğrenme yöntemlerini de kullanabilir. Örneğin Sanal Sınıf aktivitelerine ek olarak son teslim tarihi olan bir ödev verebilir, tartışma ve görüş alışverişine izin veren bir forum ekleyebilir, dersle ilgili kaynak dokümanlar, video veya linkleri öğrencilerle paylaşabilir.

LMS üzerinden Sanal sınıfta işlenen (canlı) derslere nasıl katılabilirim?

Öğretim elemanı ve öğrenciler sanal sınıfta işlenen tüm derslere yalnızca LMS üzerinden katılabilirler. LMS’ye giriş yaptıktan sonra sanal sınıfta işlenen canlı derslere katılmak için önce ilgili dersin sayfasını açın. Açılan sayfada, üzerinde başladı yazan  Sanal Sınıf kartına tıklayın. LMS’den Perculus+ Sanal Sınıf yazılımına otomatik olarak geçiş yapılacaktır. Eğer ki, ders sayfasında çok sayıda aktivite varsa sadece Sanal Sınıf aktivitelerini görüntülemek için sayfanın en üstünde yer alan Tüm Aktiviteler butonunu kullanarak filtreleme yapabilirsiniz.

Öğretim elemanının LMS’den yaptığı duyuruları nasıl görebilirim?

Öğretim elemanı tarafından yapılan duyurular LMS’de sol menüdeki İletişim Araçları’nın altında yer alan Duyurular butonuna tıklayarak görüntülenebilir. Öğrenciler bu menüden öğretim elemanları ve sistem yöneticilerinin yaptığı tüm duyuruları takip edilebilir.

Öğrenci Bilgi Sisteminde kayıtlı olduğum ders veya dersler LMS’de derslerim sekmesinde neden görünmüyor?

Bu durum sistem üzerinde dersi alttan alan öğrencilerin diğer şubelerle birleştirilmesinden kaynaklanıyor olabilir. Uzaktan eğitim dersleri ve derslere bağlı şube listeleri Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı tarafından yeniden düzenlendikten sonra Öğrenci İşleri Bilgi Sistemi üzerinden doğrudan LMS’ye aktarılmaktadır. Bu derslerde herhangi bir yanlış olduğunu düşünüyor veya bu konuda daha detaylı bilgi almak istiyorsanız lütfen öncelikle bölümünüz veya fakültenizin uzaktan eğitim koordinatörü ile iletişime geçiniz. 

LMS’ye istediğim zaman giriş yapabilir miyim?

Öğretim elemanları ve öğrenciler, Öğrenme Yönetim Sistemine istedikleri zaman giriş yapabilirler. Ancak Sanal Sınıf oturumları yalnızca ders programında belirlenen gün ve saatte öğretim elemanları ve öğrencilerin aynı anda katılımıyla yapılmaktadır. Kayıtlı videolar istenilen zamanda izlenebilir. 

Derslere devam zorunluluğu var mı?

Tüm kullanıcıların sisteme giriş ve çıkış zamanı, kayıt olduğu derslerdeki ilerleme durumları,   Sanal Sınıf oturumlarına katılım süreleri, oranları ve bu oturumları sonradan izleme süreleri sistem tarafından kayıt altına alınmaktadır.

LMS’de ders içindeki aktivitelere ve sanal sınıflara katılıyorum. Buna rağmen ders ilerleme durumum neden hiç artmıyor?

Ders ilerleme durumu, ilgili dersteki her bir aktiviteye katılım durumunuzun toplamını gösterir. Sistem kullanıcının o ders içindeki tüm aktivitelere katılma durumunu değerlendirildikten sonra otomatik olarak ders ilerleme yüzdesini hesaplar. Bu hesaplama belirli periyotlarla her kullanıcı için özel olarak otomatik yapılmaktadır. Bu nedenle hesaplamaların tam olarak yansıması sistem yoğunluğuna bağlı olarak belirli bir süre alabilmektedir.

LMS’de sanal sınıfa ders programındaki saatte canlı olarak katılmış olduğum halde neden sanal sınıf kartında “Henüz Girilmedi” yazıyor?

Kullanıcıların sistemdeki tüm gezinmeleri loglanmaktadır. Bu loglar doğrultusunda ders ilerleme durumları belirli periyotlarla otomatik olarak sistem tarafından hesaplanmaktadır. Sistem her hesaplamada kullanıcının katılım oranı ile ilgili aktivitenin öğretim elemanı tarafından LMS’ye eklenirken seçilen Bitirme Kriterini karşılaştırarak bir sonuca varmaktadır. Bitirme kriteri her aktivite için farklılaşabilmektedir. Sanal Sınıf aktivitesi için yapılan hesaplamada kullanıcı, Bitirme Kriterini sağlıyorsa aktivite kartında durum Katıldı olarak görünür. Eğer kullanıcının katılım oranı bitirme kriteri tamamlamak için yeterli değilse aktivite kartında durum Henüz Girilmedi olarak görünür. Sanal sınıf kartında Henüz Girilmedi yazan kullanıcıların öncelikle bu aktivitenin katılma kriterlerini tamamlaması gereklidir.

LMS’de sanal sınıf katılım oranları nasıl hesaplanır?

LMS, her bir Sanal Sınıf aktivitesi için canlı katılım verileri doğrultusunda her kullanıcı için bir katılım oranı belirler. Bu oranın hesaplama algoritmaları belirli periyotlarla sistem tarafından otomatik yapılmaktadır. Bu nedenle hesaplamaların tam olarak yansıması sistem yoğunluğuna bağlı olarak belirli bir süre alabilmektedir

LMS’ye cep telefonumundan giriş yapabilir miyim?

LMS yazılımının arayüzü mobil cihaz ekranına duyarlı bir tasarıma sahiptir. Yazılım, cihazınızın ekran boyutlarını otomatik olarak algılar ve arayüzü mobil cihazlara uyumlu hale getirir. Mobil cihazınızın internet tarayıcısını kullanarak LMS’ye bu arayüzden erişebilirsiniz. Bilgisayarda olduğu gibi mobil araçlardan erişimde de Google Chrome tarayıcı kullanmanız önerilmektedir.

Bazı sanal sınıf derslerinin ders programında planlanan zamandan önce/sonra bazılarının ise ek süre alarak yapılması herhangi bir sorun teşkil eder mi?

Öğrenme Yönetim Sisteminden tüm üniversitenin en verimli şekilde yararlanabilmesi için sanal sınıfa vaktinden erken başlamak, geç başlamak veya dersi uzatarak bir sonraki saat dilimine taşırmak sizden önceki veya sonraki ders yoğunluğuna etki ederek sistemin ağırlaşmasına etki edebilir. Bu sepele öğretim elemanlarının mümkün olduğunda ders programına uygun hareket etmeleri LMS’nin sağlıklı çalışabilmesi için oldukça önemlidir.

Öğretim elemanının verdiği ödevi hazırladım. Ödevi LMS’ye nasıl yükleyeceğim?

İlgili ders sayfasında Ödev aktivitesine tıklayın. Ödev sayfasında; İndir butonu ile eğitmenin yüklediği ödev dosyasını cihazınıza indirebilirsiniz. Ödevi Yükle butonu ile kendi hazırladığınız ödev dosyasını eğitmene iletebilirsiniz. Yükleme Hakkı bölümünden, bu ödev için kaç kez dosya yükleme hakkınızın olduğunu görebilirsiniz.   

LMS’de ödev aktivitesine ne tür dokümanlar yüklenebilir? Bu dokümanın dosya boyutu en fazla ne olmalıdır?

Ödev aktivitesine dersi alan öğrenciler öğretim elemanın belirlediği son teslim tarihine kadar doküman olarak ödevlerini yükleyebilirler. Yüklenebilecek maksimum dosya boyutu 10 mb’dır. Ödevler bir zip dosyası içinde tek bir dosya halinde yüklenmelidir. Sistem her defasında yalnızca bir dokümana izin vermekte, çoklu doküman yüklemeyi engellemektedir.   

LMS’de öğretim elemanının eklediği ödev aktivitesini neden göremiyorum? 

Öğretim elemanı dersine Ödev aktivitesi eklediyse ve bunu hiçbir öğrenci göremiyorsa, öğretim elemanının aktivite ayarlarını kontrol etmesi gereklidir. Zamanlama kriteri öğretim elemanı tarafından aktifleştirilmiş olabilir. Örneğin zamanlama için gelecek hafta seçildiği için ödev yalnızca o hafta geldiğinde öğrencilere gösterilecek olabilir yada aktivitenin sadece belirli bir tarih aralığında gösterime açılması ayarlanmış olabilir. Eğitici aktiviteyi eklerken Zamanlama Haftasını  ileri bir tarih seçerse, öğrenciler o haftaya kadar ilgili aktiviteyi göremezler. Aktivite ancak seçilen haftanın başladığı ilk gün öğrencilere otomatik olarak açılır. Örneğin öğrencilerden son teslim tarihi haftaya olan bir ödev isteniyorsa, Ödevin Zamanlaması içinde bulunulan hafta seçilmelidir ki, öğrenciler ders sayfasında Ödev aktivitesini görebilsinler. Bu nedenle eğiticiler Ödev zamanlamasını seçerken ya içinde bulundukları haftayı seçmeli yada hiç hafta seçmemelidir.

Sınavlar nasıl yapılacak? 

Vize sınavları çevrimiçi  (on line) olacaktır. Final, Bütünleme veya dönem içinde yapılan her türlü ölçme ve değerlendirmeyle ile ilgili karar alındığında duyurulacaktır. 

Ödev yükleme sayısını 5 yapmama rağmen öğrenciler neden birden fazla doküman yükleyemiyor?                    

Yükleme sayısı, öğrencinin sisteme yüklediği ödev dosyasını, kaç kere değiştirebileceğini belirlemektedir. Yani Ödev aktivitesi için 5 yükleme hakkı verdiğinizde; öğrenciler son teslim tarihine kadar sisteme yükledikleri ödevi 5 defa silme ve yerine yenisini yükleme hakkına sahip olur. Bu özellik bir nevi öğrenciler için ödevi düzeltme sayısı gibi düşünülebilir. Öğrenciler Ödev yükleme sayfasında her defasında sadece 1 doküman yükleyebildikleri için birden fazla doküman yüklemeleri gereken durumlarda zipleyerek yükleme yapmaları tavsiye edilmektedir. Bu kapsamda mobil cihaz kullanan öğrenciler için doküman zipleme aplikasyonları kullanılabilir.

Ödev aktivitesine yüklediğim ödevler, dersin öğretim elemanı tarafından neden görüntülenemiyor?

Bu durum öğrencinin ödevi yükleme aşamasını tamamlamasından kaynaklanıyor olabilir. Ödev aktivitesine tıkladıktan sonra Dosya Yükle butonuna tıklayın. Açılan sayfada bilgisayarınızdan ödevin olduğu dosyayı seçerek veya sürükleyip bırakarak sisteme yükleyin. Yükleme tamamlandıktan sonra sakın sayfayı kapatmayın. Mutlaka açılan penceredeki  Yükle butonuna tıklayın. Son aşamada Yükle butonuna tıklamadığınız zaman ödevin yüklenmesi de tamamlamamış olmaktadır. Bu aşamayı tamamladığınız takdirde ödeviniz dersin öğretim elemanı tarafından görüntülenemez ve ödevi yüklememiş görünürsünüz.

Üniversitemiz tarafından çekilen bir kaç video ile yazımızı bitiriyoruz. Faydalı olmak ümidiyle..

1) Perculus Plus Sanal Sınıfa Öğrenci Girişi

Perculus Plus Sanal Sınıfa Öğrenci Girişi

2) (Öğrenci) LMS Sisteminde Sınava Giriş ve Ödev Yükleme Nasıl Yapılır?

(Öğrenci) LMS Sisteminde Sınava Giriş ve Ödev Yükleme Nasıl Yapılır?

3) LMS Öğrenci Kullanım Kılavuzu

LMS Öğrenci Kullanım Kılavuzu

Kıymetli yorumlarınızı görmek bizi mutlu edecektir..

İlgili Yazılar

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Onayla Daha Fazla Oku