Ana Sayfa Haberler Türk Silahlı Kuvvetlerine yeni güç: HANÇER ve DİNÇER

Türk Silahlı Kuvvetlerine yeni güç: HANÇER ve DİNÇER

Yazar İnönü Güncel

Bilhassa meskun mahal operasyonlarında kullanılmak üzere, Türk Silahlı Kuvvetlerinin, emniyet ve jandarma güçlerinin aktif ve caydırıcı gücünü artırmayı amaçlayan insansız kara araçları özellikleri ile nefes kesiyor. İnsansız kara aracı üretiminde geniş bir yelpazeye sahip olan Elektroland firması, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığının önderliğinde Türkiye’nin bu alanda elini kuvvetlendirecek eserler üretmeye devam ediyor. Güç kurallarda taktik harekat kabiliyetine sahip, kolay taşınabilir, keşif gözetleme, EYP tespit, haritalama, silah modülü, patlayıcı taşıma bırakma emeli ile kullanılabilen, gelişmiş haberleşme yeteneği sayesinde uzaktan denetimleri sağlanabilen farklı konfigürasyonlardaki hafif insansız kara aracı DİNÇER ile güvenlik güçlerinin adeta eli kolu olunacak. Öte yandan her türlü arazi şartına ahenk sağlayan, silah sistemi ve gereksinim duyulan farklı yararlı yüklerin takılabildiği, uzaktan denetim paneli üzerinden manuel uzaktan sürüş özelliklerinin yanı sıra, yarı otonom denetim edilebilen ve üstün hareket kabiliyetine, yapay zeka sayesinde gaye tanımlama, sınıflandırma ve önceliklendirme algoritmaları sayesinde tehditleri tespit ve takip etme yeteneklerine sahip olan orta sınıf insansız kara aracı HANÇER ile şiddetli arazi şartlarında vazife yapabiliyor.

“HAÇER’in keşif ve gözetleme, çatışma bölgelerinde tehlikeli operasyonlarda öncü piyade olarak vazife alma üzere özellikleri var”

HANÇER insansız kara aracının (İKA) geliştirilme sürecinde etkin rol alan Elektroland firması çalışanlarından Elektrik Elektronik Mühendisi Tuğba İnçeli, “HANÇER, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı önderliğinde yürütülen orta sınıf insansız kara araçları projesi çerçevesinde firmamız tarafından tasarlanan büsbütün yerli ve ulusal üretim olan, Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girmeye hazırlanan insansız kara aracımızdır. HAÇER’in keşif ve gözetleme, çatışma bölgelerinde tehlikeli operasyonlarda öncü piyade olarak misyon alma üzere özellikleri var. Türkiye’deki ve dünyadaki rakiplerine kıyasla ön ve art bağımsız süspansiyon sistemine sahip olması ve 50 santime kadar ayarlanabilir karın altı yüksekliğine sahip olması her türlü arazi şartlarında çalışabilmesini sağlamaktadır. Bu da onu rakiplerinden ayıran özelliklerindendir” sözlerini kullandı.

“Güvenlik güçlerinin gereksinimlerine yönelik olarak üzerine her türlü yararlı yükü entegre edebiliyoruz”

HANÇER’de gereksinim duyulan her türlü işlevin kazandırılabildiği modüler bir sistem olduğuna dikkat çeken Elektrik Elektronik Mühendisi İnçeli, “Güvenlik güçlerinin gereksinimlerine yönelik olarak üzerine her türlü yararlı yükü entegre edebiliyoruz. Silah kulesi var üzerinde mevcut olarak. Bunun dışında yük sepeti, taşınabilir etraf izleme kamerası üzere de yararlı yük opsiyonları mevcut. RF sistemi ile 1 buçuk kilometreye kadar kablosuz olarak denetim edilebilmekte. Bunun yanı sıra LTE kullanım dayanağı sayesinde komuta denetim merkezinden çok daha uzak uzaklıklardan denetim edilebilir. Bunun dışında kendi geliştirme ve Ar-Ge çalışmamız olan, kılavuz takip sistemi yani öteki bir ismiyle ipli kullanım ile operatörü takip etme ve operatörün önünden gitme üzere kullanım işlevlerine da imkan sağlamaktadır. Kullanım yeri ve bölgesine şartına nazaran en az 4 saat batarya kullanım ömrü vardır” formunda konuştu.

“HANÇER ön ve art bağımsız palet süspansiyon sistemine sahip”

HANÇER’in kendine has özelliklerinden olan derecelendirilebilir bağımsız süspansiyon sisteminden de bahseden İnçeli, “HANÇER ön ve art bağımsız palet süspansiyon sistemine sahip. Bu bize ne sağlıyor? Karın altı yüksekliğini 50 santimetreye kadar ayarlayabilmemizi sağlıyor. Yani yüzde 60 dik eğim, yüzde 30’a kadar yan eğim, 60 santime kadar hendek, 50 santime kadar sudan geçme üzere özellikler sağlayabilmekte. Şuan yarış sürecimiz bitti ve seri üretim sürecine hazırlanıyoruz. Kara Kuvvetleri ve emniyet güçlerinin envanterine girmeye hazırlanıyor aracımız. Ayrıyeten fuarlara katılıyoruz ve aracımızı bir evvelki fuarda da sergiledik. Orta Doğu ülkelerinden de büyük bir talep var” diye konuştu.

“Yapılan birkaç demo aygıt sonrasında tam özellikli halde olan DİNÇER meydana geldi”

DİNÇER isimli insansız kara aracı hakkında bilgiler veren Elektroland Eser Geliştirme Mühendisi Mehmet Burak Bölük ise, “Öncelikle 2018 yılında bilhassa Kara Kuvvetlerinin METİ (Mayın, El Üretimi Patlayıcı Tespit ve İmha) Timlerinin ve PMKİ (Patlayıcı Husus Keşif ve İmha) Timlerinin bunun üzere bir aygıta gereksinimi olduğu ortaya çıktı. Yapılan birkaç demo aygıt sonrasında tam özellikli halde olan DİNÇER meydana geldi. Kullanım yerleri olarak eser genelde; Kuzey Irak, Suriye, Libya, güvenlik güçlerinin genelde meskun mahal aramaları olsun, ya da kuşkulu araç, paket aramaları olsun bunun üzere tehlikeli durumlarda işçi gitmeden aygıtı göndererek gerekli denetim süreçlerini yapıyorlar.

“Yaklaşık artı 70 ve eksi 30 derece ortasındaki sıcaklıklarda çalışma imkanımız var”

Eserin üzerinde 3 adet kamerasının mevcut olduğunu söyleyen Bölük, “Bu kameralar birebir vakitte otomatik bir gece görüşü sistemine de sahip. Yaklaşık 5 eksenli de bir robotik kolu mevcut. Bu robotik kol ile de bir şey alıp bırakma ya da kuşkulu cismi bulunduğu noktadan ayırma faaliyetlerini gerçekleştirebiliyor. Ayrıyeten tekrar aygıtın üzerine takılan ve timlerin kullanmış olduğu su topu isminde bir eser kullanılıyor. Bu eser ile de kuşkulu paket yahut cismi etkisiz hale getirebiliyorlar. Kullanım aralığı konusunda, kentin içerisinde yani frekansların bol olduğu yerlerde 500 metreye kadar inançlı araya ulaşabiliyoruz. Fakat dağ ve mağara üzere açık alanlarda bu uzaklık iki katına kadar çıkabiliyor. Birebir vakitte da 3 saat etkin olarak sürüş imkanımız var. Tabi bu aygıtın yalnızca etkin olarak kullanılmasının yanı sıra müşahede hedefli kullanıldığı yerler de oluyor. Müşahede yaptığı yerlerde ise tekrar otomatik olarak iki üç katına kadar kullanım mühleti uzayabiliyor. Yaklaşık artı 70 ve eksi 30 derece ortasındaki sıcaklıklarda çalışma imkanımız var” açıklamasında bulundu.

“Şehidimizin ismini yaşatalım istiyoruz”

Elektroland firması olarak ürettikleri eserlerin hepsinin 2015 yılından bu yana bir şehit ismi ile isimlendirildiğini vurgulayan Bölük, “Şehidimizin ismini yaşatalım istiyoruz. Bundan ötürü da genelde eserlerimizi ürettikten sonra kullanıcı çalışana ‘ismi ne olsun’ diye danışıyoruz. Onlar da bize genelde timlerinden bir şehidimizin ismini veriyor. Ufaktan bir özet geçmek istiyorum. 2015 yılında Haydar Çetin polisimizin kullandığı ÇETİN, COŞKUN robotlarımız var jandarmanın kullanmış olduğu, ZAFER ve DİNÇER var Kara Kuvvetlerimizin kullanmış olduğu. Bir de Hava Kuvvetlerimizin kullanmış olduğu KUTLU var. Bunların hepsi birer şehit ismi. Şehitlerimizin isimlerini elimizden geldiği en yeterli formda yaşatmaya çalışıyoruz. Tıpkı vakitte bu eserin ihracatını da gerçekleştiriyoruz. Umman, Bangladeş, Hindistan ve Afrika ülkeleri şuan da olmak üzere, eseri daha da geliştirip öbür yurtdışı ülkelere de açmayı planlıyoruz” dedi.

İlgili Yazılar

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Onayla Daha Fazla Oku