Ana Sayfa Haberler Türk öğrenciler, ABD’de katıldıkları robotik yarışından mükafatla döndü

Türk öğrenciler, ABD’de katıldıkları robotik yarışından mükafatla döndü

Yazar İnönü Güncel

06 Angora Robotik Kadrosu bu sene Ankara’daki bir lisenin öğrencileri tarafından kuruldu. Kadro, Dünya’nın en itibarlı robotik müsabakası kabul edilen FIRST Robotics Copetition (FRC)’ye kayıtlarını yaptırdı. Nasa, Apple, Google üzere teknoloji devlerinin takviyesiyle her sene gerçekleşen turnuvalarda misyon alanlar ortasında Boğaziçi, Stanford, MIT üzere Dünyaca Ünlü üniversitelerden de isimler yer alıyor.

Dünya çapında farklı bölgelerde düzenlenen turnuvalardan biri olan İzmir bölgesel turnuvalarından gruplarının ilham verici girişimciliğini kutlayan bir mükafatla döndüler. Farklı ülkelerden gelen 40’i aşkın ekibin iştirakiyle düzenlene İzmir bölgesel turnuvalara katılan 06ANGORA, katıldıkları birinci yarışta ‘ilk sene ekipleri kategorisinde « Rookie Inspiration » mükafatını almayı başardı.

Daha sonra Bosphorus Bölgesel Turnuvalarına katıldılar. 06ANGORA, maddi imkansızlıklar, deneyim eksikliği üzere belirli başlı sorunlara birtakım alarak göğüs gerdi ve Bosphorus Tunuvalarına iştirak fiyatını İstanbul’a giderken otobüste farklı sponsorlara ulaşarak bulmayı başardı. Robot için gerekli düzenlemelere de kaynak bulmayı başaran 06ANGORA, bir evvelki müsabakalara kıyasla kıymetli gelişmeler kat etti. Grup, heyetle yapılan görüşmeler, teftişler ve maçlar sonrasında Bosphorus Turnuvalarından alabilecekleri en itibarlı ödül olan Rookie All Star Mükafatı ile döndü. Bu ödül onlara ABD Dünya Şampiyonasına gitmeye hak kazandırdı.

06ANGORA grup kaptanı Can, muvaffakiyetlerini şu formda kıymetlendirdi:

“Houston kentinde düzenlenen FRC Dünya Şampiyonası, bizim yaşlarımızda bir gencin gerçek dünya mühendisliğine adım atması için muazzam bir fırsat. Değerli olan bu fırsatı en gerçek formda kullanabilmek. Grubumuzdaki herkesin bunu farkında olduğundan kuşkum yok. Bunun farkında olan yalnızca biz gençler değiliz. Ekibimize maddi ve manevi dayanağını esirgemeyen kıymetli sponsorlarımız, her basamakta yanımızda olan kıymetli montörlerimiz de bu paha çerçevesine adımlarını atıyorlar. Bu yarış bize yalnızca bir robot yapmayı değil, 21.yüzyılda global sorunlara baş yorabilmeyi, toplulukları birbirine bağlayan tahlil teklifleri sunmayı, toplumsal sorumluluk projeleri geliştirmeyi öğretti ve başlı başına bir şirket kurmayı öğretti. Bizim ise bundan sonraki emelimiz bu başarımızın mümkün olabildiğince fazla bireye ilham olabilmesini sağlamak ve Dünya Çapında çok daha farklı projelere ülkemizin imzasını atabilmek.”

İlgili Yazılar

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Onayla Daha Fazla Oku