Ana Sayfa Haberler Türk-İş açıkladı: 4 kişilik ailenin açlık sınırı 5 bin 323 lira

Türk-İş açıkladı: 4 kişilik ailenin açlık sınırı 5 bin 323 lira

Yazar İnönü Güncel

Türk-İş’in, çalışanların geçim şartlarını ortaya koymak ve temel gereksinim hususlarındaki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek maksadıyla her ay yaptığı “Açlık ve Yoksulluk Sonu Araştırması”nın nisan 2022 sonuçları açıklandı.

Araştırmaya nazaran, bu ay 4 kişilik ailenin sağlıklı, istikrarlı ve kâfi beslenebilmesi için yapması gereken besin harcaması meblağını tabir eden “açlık sınırı” 5 bin 323 lira oldu.

Besin ile giysi, konut, ulaşım, eğitim, sıhhat ve gibisi muhtaçlıklar için yapılması mecburî öteki harcamaların toplam fiyatına denk gelen “yoksulluk sınırı” 17 bin 340 lira olarak hesaplandı.

Bekar bir çalışanın “yaşama maliyeti” ise aylık 6 bin 965 lira oldu.

Ankara’da yaşayan 4 kişilik ailenin besin için yapması gereken taban harcama fiyatı, bir evvelki aya nazaran yüzde 8,02 artarken, son 12 ay prestijiyle artış oranı yüzde 85,02 oldu.

Süt ve süt eserleri zamlandı

Araştırmaya nazaran, nisan ayında ortalama olarak süt yüzde 21, peynir yüzde 18, yoğurt yüzde 23 zamlandı. Dana, kuzu, tavuk ve balık eti fiyatında artışlar yaşandı. Kuru fasulye ve kırmızı mercimek fiyatı artarken, nohut ve yeşil mercimeğin fiyatı değişmedi. Makarna, pirinç, bulgur ile un ve irmik fiyatlarının tamamı yükseldi.

Havaların ısınmasıyla semt pazarlarında maydanoz, kıvırcık, lahana ve ıspanak üzere sebzelerin fiyatları geriledi. Patatesin kilogramı 10 liraya yükselirken, soğan 5 liradan satılmaya başlandı. Kabak, patlıcan, biber fiyatları düştü. Ortalama zerzevat kilogram fiyatı 11,92 lira, ortalama meyve kilogram fiyatı 10,52 lira olarak hesaplandı.

Tereyağı ve zeytinyağı fiyatları yükseldi. Margarin ve geçen ay yüzde 40 zamlanan ayçiçeği yağında fiyat bu ay sabit kaldı.

İlgili Yazılar

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Onayla Daha Fazla Oku