Ana Sayfa Haberler Sağlık Çalışanları Hakkında Yeni Yasa Tasarısı Kabul Edildi

Sağlık Çalışanları Hakkında Yeni Yasa Tasarısı Kabul Edildi

Yazar İnönü Güncel

Doktorlar bazı durumlarda hastalarla ciddi problemler yaşayabiliyor ve bu problemler bazı davaları da beraberinde getirebiliyor. Yaklaşık iki ay önce de sizlerle Almanya’ya göç eden ve göç etme hazırlığı yapan doktorlarla olan röportajımızı paylaşmıştık.

Doktorlar, malpraktis davalarının kendileri için büyük zorluklar oluşturduğunu belirtmişti. Bugün ise Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca malpraktis davalarıyla ilgili yeni alınan kararı paylaştı. Gelin, kararın detaylarına ve Koca’nın açıklamalarına birlikte bakalım.

Malpraktis davalarında bir kasıt olmadığı sürece tazminatı devlet üstlenecek!

Sağlık Bakanı Koca’nın açıklamalarına geçmeden önce, malpraktis davalarının ne anlama geldiğinden kısaca bahsedelim.Bu davalar, doktorların yanlış bir karar verdiği düşünüldüğü durumlarda açılan davalara verilen isimdir. Tıbbi olarak eksik veya yanlış yapılan bir tedavi veya ameliyatla karşılaşıldığında hastalar, doktora maddi ve manevi olarak tazminat davası açabiliyor.

Malpraktis davaları adıyla anılan bu dava sistemi her ne kadar hasta haklarını korumaya odaklı olsa da elinden geleni yapan doktorların hastayı bu konuda ikna edememesi doktorların açılan davalarla karşılaşmasına sebep olabiliyordu. Bu sebeple de geçtiğimiz günlerde meclise bir yasa tasarısı sunuldu. Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, bugün Twitter’da yaptığı paylaşımla ‘kasıtlı’ olarak yapılmış bir hatayla karşılaşılmadığı sürece malpraktis davalarının tazminatını devletin ödeyeceği yasa tasarısının kabul edildiğini duyurdu.

Bununla birlikte tedavi ve ameliyatlar sırasında ‘kasıtlı’ yapılan hatalarda gerekli tazminat yine şikayetçi olunan sağlık çalışanları tarafından ödenmeye devam edecek. Böylelikle de hem elinden geleni yapan sağlık çalışanlarımızın hakları hem de hastaların bu konuda elde ettiği haklar korunmuş oldu.

İlgili Yazılar

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Onayla Daha Fazla Oku