Ana Sayfa Haberler Ramazan Bayramı yarın başlıyor

Ramazan Bayramı yarın başlıyor

Yazar İnönü Güncel

Türkiye’de Kovid-19 kısıtlamalarının büyük oranda kalkmasıyla bayram namazı mescitlerde cemaatle kılınacak, bayramlaşmalar yüz yüze yapılacak.

Ramazan Bayramı namazı Iğdır’da saat 05.35, Ankara’da 06.20, İstanbul’da 06.34, İzmir’de 06.45, Bursa’da 6.35, Adana’da 6.14, Çanakkale’de 06.46’da kılınacak.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Şurası Astronomu Hümeyra Işık İşlek, AA muhabirine, Ramazan Bayramı’nın başladığının işareti olan şevval ayının hilalinin, bu akşamdan itibaren Asya’nın güneydoğusu ve Hint Okyanusu’ndan itibaren görülmeye başlanacağını söyledi.

İşlek, havanın bulutlu yahut yağmurlu olduğu yerlerde hilalin görülmeme ihtimalinin olduğunu da belirtti.

– “Bayramda insanlara karşı tebessüm etmemiz ve güler yüzlü olmamız gerekiyor”

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Konseyi Uzmanı Mehmet Kapukaya ise Kovid-19 kısıtlamalarının büyük oranda kalkmasıyla vatandaşların bayram namazını birlikte kılabileceğini söyledi.

Cemaatin salgından kurtulmanın şükür nişanesi olarak bayram sabahı mescitlere akın edeceğini belirten Kapukaya, ibadeti yalnızca ramazan ve bayramlarla sınırlamamak, bütün seneye yaymak gerektiğini aktardı.

Bayram sabahında erken kalkmak, temizlenmek ve hoş kokular sürünmek gerektiğini tabir eden Kapukaya, “Bize bu bayramı nasip ettiği için ve nimetlerini bize verdiği için Allah’a şükretmemiz lazım. Bayramda acımızı, tasamızı içimize gömmemiz, insanlara karşı tebessüm etmemiz ve güler yüzlü olmamız gerekiyor.” diye konuştu.

Bayramda gereksinim sahiplerine sadaka verme tavsiyesinde bulunan Kapukaya, “Eğer fitrelerimizi hala vermemişsek Ramazan Bayramı içerisinde kesinlikle vermemiz gerekiyor.” tabirini kullandı.

Bayramda tebrikleşmenin çok değerli olduğunu lisana getiren Kapukaya, “Bayramda imkanımız varsa kardeşlerimizi ve bilhassa büyüklerimizi ziyaret edelim. Huzurevinde kalan ve kimsesi olmayan yaşlılarımızı ve yetimleri ziyaret edip onların gönlünü alalım.” açıklamasında bulundu.

İlgili Yazılar

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Onayla Daha Fazla Oku