Ana Sayfa Haberler Öksürük ve nefes darlığı şikayetleri astımın habercisi olabilir

Öksürük ve nefes darlığı şikayetleri astımın habercisi olabilir

Yazar İnönü Güncel

Medipol Mega Üniversite Hastanesi açıklamasında görüşlerine yer verilen Abdullah Kansu, astımı tetikleyen en kıymetli 10 nedeni açıkladı.

Astımın bilhassa tekrarlayıcı, gece ve sabaha karşı ortaya çıkan, alerjen unsurlar ve çevresel maruziyetlerden etkilenerek, mevsimsel bir durum olduğunu belirten Kansu, viral enfeksiyonlar, polenler, ruhsal durum, paklık unsurları, kokular ve spreyler, mesken ve işyerinde tozlu-tüylü eşyaların oluşturduğu ortam kirliliği, tütün eserleri, temizlenmemiş klimalar ve hava kirliliği, yemek buharı ve beslenme düzensizliklerinin astımı tetikleyen faktörler olduğunu söz etti.

Kansu, bilhassa ilkbahar aylarında astım atağında artış yaşandığını ve tedavi edilmesi gerektiğini bildirdi.

Mevsim değişikliklerinde çevresel ısı farklılaşmaları periyotlarında daha ağır gözlenen viral enfeksiyon etkenlerinin astım tanısı almış hastalarda ataklara neden olduğunun altını çizen Kansu, şunları kaydetti:

“Astım ataklarına kadar gidebilen çok gürültülü klinik durumlara neden olabilir. Üst teneffüs yolları enfeksiyonu şikayetleriyle başlayan, yaygın gribal bulgularla (burun akıntısı, kas ağrısı, yaygın halsizlik) seyredebilen hatta pnömoni gelişimini kolaylaştıran bu durumlarda astım hastalarının mevcut klinik durumlarından daha makûs bir hale gelebilecekleri unutulmamalı ve erken devirde göğüs hastalıkları tarafından değerlendirilmelidir. Kronik hastalıklarla takibi olanların bu devirlerde aşılamalar açısından doktorları tarafından yönlendirilmelidir.

Bilhassa alerjik şikayetleri ön planda olan, alerjik rinit tanısı ile de takip altında olan hasta kümelerinde bu polenler nefes darlığı, öksürük, hapşırık, gözlerde yanma-kaşıntı, burunda akıntıya sebep olabilir. Ağaçlardan yayılan tüylü-lifli polenler, çiçek aromaları, çiçek tozları, ot ve çimen ile temas azaltılmalıdır. Havada uçuşarak yayılabilen dış ortamdaki bu polenlerin mesken ve çalışma ortamından uzak tutulması için havalandırmada kullanılan pencerelerde sineklik üzere bir tedbirin alınması da tesirlidir. Bu periyotlarda hastalarımızın gerekli olmadıkça dış ortamda ve ağır olarak maruz kalacakları yeşil alanlarda bulunmamaları ya da maske takmaları gerekir. Ayrıyeten göğüs hastalıkları kliniklerinde yapılan alerji testleri ile hangi etkenlere karşı hassasiyetlerinin olduğu saptayabiliyor ve buna yönelik olarak tedavilerini de düzenleyebiliyoruz.”

– “Bakımı yapılmamış klimalar astım hastaları için risk oluşturuyor”

Konutta ağır bir paklık sonrası nefes darlığı yaşayan hastaların olduğunu belirten Kansu, “Çamaşır suları, yumuşatıcılar, deterjanların yanlış kullanımı, çok ölçüde ve karıştırılarak kullanılması önemli bronşial daralmalara hasarlara sebebiyet vererek ağır bakımda takip edilen hastalar bile olabiliyor. Bu sebeple paklık yaparken epey dikkatli olmalıyız.” değerlendirmesinde bulundu.

Kansu, alerjik şikayeti olan hastaların halı, kilim, perde, tüylü yünlü yastık yorgan seçimine ihtimam göstermeleri gerektiğini aktararak, şu tabirleri kullandı:

Bakımı yapılmamış, filtresiz ya da filtresi tertipli değiştirilmemiş klimalar astım hastaları için risk oluşturuyor. Bu risk alerjenler polenler kadar enfeksiyon hastalıkları açısında da tabloyu kötüleştirmektedir. Yalnızca kendi konutumuzda ya da işyerinde değil tatil için konakladığımız otellerde tesislerde de (lejyoner hastalığı) karşımıza çıkmaktadır. Bu aygıtların, havalandırma sistemlerinin servislerce nizamlı bakımı birinci alınacak tedbir olmalıdır.”

Yemek buharı ve mutfakta kullanılan kimi eserlerin astımı harekete geçireceğini vurgulayan Kansu, “Evlerimizin mimarisi, dış etraf ile olan bağlantısı havalandırılması bilhassa mutfakta yemek pişirilirken kullanılan ocak, fırın, sıcaklık tesiri, buhar, yağlar baharat karışımları astım semptomu olan hastalarımızda bronşial hassasiyeti arttırabilir. Bu şahıslar artan nefes darlığı, öksürük, balgam şikayetleri ile tabibe müracaat ediyorlar. Bu cins meslek kümesi şahıslarda de devir periyot emsal durumlar oluşabilir. Doğalgaz-kombi, ocak, fırın bakımları, havalandırmanın gözetilmesi, aspiratör kullanımı öneriyoruz.” tabirlerini kullandı.

İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Onayla Daha Fazla Oku