Ana Sayfa Haberler Motosiklet Ambulanslar Göreve Başladı

Motosiklet Ambulanslar Göreve Başladı

Yazar Mahmut Akdağ

HASTALARA SANİYELER İÇİNDE ULAŞILABİLECEK

Kalp krizi vakaları gibi çok acil durumlarda hastaya ulaşmak için geçen her dakika kritik öneme sahip.Hastaların yaşam mücadelesi verdiği dakikalar ve sonraki aşamalarda önemi büyük.İstanbul gibi kalabalık şehirlerde hastaya ambulansla ulaşmak bir hayli zor.Bundan dolayı Sağlık Bakanlığı’nın yeni uygulaması motosiklet ambulanslar İstanbul’da da göreve başladı.

Antalya,Eskişehir,Denizli gibi şehirlerde halihazırda devam eden uygulama İstanbul’da da başladı.Bu sayede hastalara daha kısa sürede ulaşabilmek mümkün olacak.

Paramadikler ileri sürüş eğitimleri ile hazırlandı

Dr. Türkmen, 112 motosiklet ambulanslarında, halen sağlık sistemi içerisinde yer alan ancak motosiklet tecrübesi olan ve ileri sürüş eğitimlerini de tamamlamış gönüllü paramediklerin görev yaptığını vurguladı. Dr. Türkmen, “Gereken durumlarda kara ambulansından önce vakaya ulaşıp her türlü ilk müdahaleleri yapabiliyorlar. Örneğin Taksim Meydanı’ndan İstiklal Caddesi’nin en son noktasına kadar olan alana 1,5 dakika içinde ulaşabiliyor motosiklet ambulansımız. Bu, inanılmaz büyük bir avantaj. Komutada bulunan sorumlu ekibimiz bu ambulanslarımızın uygun noktalara yönlendirilmelerini yapıyor. Daha sonra olay yeri ile ilgili bilgiyi alıp ona göre diğer ekipleri çıkarabiliyorlar” ifadelerini kullandı.

HASTAYI NAKLETME HARİCİ HER ŞEYİ YAPABİLİYORUZ

Motosiklet ambulansların en çok sokak vakalarında kullanıldığını anlatan Acil Tıp Teknisyeni Hasan Sağlam, “Yerde yatan kişi ihbarı oluyor, en hızlı biz ulaşıyoruz. Ya da madde kullanımı, alkol intoksları, münferit trafik kazaları gibi durumlarda hızla vakaya ulaşabiliyoruz. Bagajımızda kalp durması müdahalelerinde sıkça kullandığımız şok cihazı olarak bilinen defibilatör, oksijen desteği sağlayabileceğimiz oksijen tüpü, boyunluk, hava yolunu açık tutmak için hem airway’imiz hem ambu cihazımız, ateş ölçerimiz, hastanın entübe edilmesi için yapılacak müdahale için ekipmanlarımız, damar yolu açmak için her türlü donanımımız, acil durum ilaçlarımız, oksijen satürasyonunu ölçmeye yarayan pulsimetremiz, kısaca bir kara ambulansında yapılabilecek her işlemi vaka başında yapabilecek donanımız bulunuyor. Hastanın hastaneye nakli dışında her türlü acil ilk yardım müdahalesini yapabilecek kapasitede hizmet veriyoruz. Vakalara bazen komuta merkezimiz yönlendiriyor bazen de biz trafiğe kapalı alanlarda devriye yapabiliyoruz” diye konuştu.

“Sakarya patlamasında ambulanstan 35 dakika önce ulaştım”

UMKE motosiklet ambulansında görevli Anestezi Teknikeri Işık Akçapınar ise 2012’den beri UMKE personeli olarak görev yaptığını anlatarak, “4 yıldır da Sağlık Müdürlüğü Afetlerde Sağlık Hizmetleri Birimi’nde görev yapıyorum. UMKE olarak biz, hasta müdahalesinden ziyade biraz daha büyük çaplı olaylara gidiyoruz. Olay yerine hızla ulaşıp triyaj ve oradaki sağlık koordinasyonun sağlanması, bilgi alışverişinin gerçekleştirilmesini amaçlıyoruz. UMKE motosikleti ile şu ana kadar KBRN (Kimyasal Biyolojik Radyolojik Nükleer) tehlike vakalarına, acil afet durum olaylarına gittik. Örneğin Sabiha Gökçen’de meydana gelen uçak kazasında olay yerine ilk ulaşan ekiplerden biriydik” dedi.


Bu makalenin kısa URL'si: https://inonuguncel.com/3s2R0

İlgili Yazılar

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Onayla Daha Fazla Oku