Ana Sayfa Eğitim Lisede devamsızlık 5,20 ve 30 günü geçerse ne olur? ‘Sınıf tekrarı’ ihtimali…

Lisede devamsızlık 5,20 ve 30 günü geçerse ne olur? ‘Sınıf tekrarı’ ihtimali…

Yazar İnönü Güncel

Yaz tatiline sayılı günler kala sınıf geçme kuralları da öğrenciler tarafından ağır bir biçimde araştırılıyor.

Başarısız sayılarak devir tekrarı yapmak istemeyen öğrenciler, devamsızlık haklarını da aşmamak zorundadır.

Bu noktada devamsızlıktan sınıfta nasıl kalınır merak ediliyor. 9,10,11 ve 12. sınıf devamsızlık hakkının kaç gün olduğu ve devamsızlıktan sınıfta kalınır mı soruları öğrencilerin gündeminde yer alıyor.

20 gün devamsızlık sınıf geçer mi? 30 gün devamsızlığı olanlar sınıfta kalır mı? Lisede özürlü/özürsüz devamsızlık hakkı kaç gün? İşte devamsızlık ve sınıf geçme konusunda merak edilenler…

Lisede özürlü ve özürsüz devamsızlık hakkı kaç gündür?

Lisede özürsüz devamsızlık hakkı hakkı 10 gündür. Lisede özürlü devamsızlık hakkı ise 20 gündür.

Lisede devamsızlık 5 gün olursa:

Yapılan düzenlemeye nazaran, muvaffakiyet puanları kaç olursa olsun, 5 gün devamsızlık yapan öğrenciye takdir ya da teşekkür evrakı verilmeyecek.

Lisede devamsızlık 20 gün olursa:

Özürsüz devamsızlığı 20 günü geçen öğrenciler, özürsüz bir halde 1 gün dahi bu hududu geçerse sınıf tekrarı yapar.

Devamsızlık 30 günü geçerse sınıfta kalınır mı?

Ulusal Eğitim Bakanlığı yönetmeliğine nazaran; özürlü ve özürsüz devamsızlık toplamda 30 günü geçmeyecektir. Otuz günü geçen öğrenci sınıf tekrarı yapabilir.

İstisnalar:

Fakat üniversite hastaneleri, eğitim ve araştırma hastaneleri yahut tam teşekküllü hastanelerde denetim kayıtlı daima tedaviyi ya da organ naklini gerektiren hastalığı bulunanlar, toplumsal hizmet, emniyet ve asayiş ünitelerinin resmî raporları doğrultusunda müdafaa ve bakım altına alınanlar ile tutuklu öğrencilerin özürsüz devamsızlık müddeti 10 günü geçmemek kaydıyla toplam devamsızlık mühleti 60, tam vakitli kaynaştırma/bütünleştirme yoluyla eğitimlerine devam eden özel eğitim gereksinimi olan öğrenciler ve özel eğitim meslek liselerine kayıtlı olan öğrencilerin özürsüz devamsızlık mühleti 20 günü geçmemek kaydıyla toplam devamsızlık mühleti 70 gün olarak uygulanır.

İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Onayla Daha Fazla Oku