Ana Sayfa Kültür/Sanat Koronavirüsün İyi Tarafları

Koronavirüsün İyi Tarafları

Yazar Engin İnsel
koronavirüs iyi tarafları

Evet size bugün koronavirüsün iyi taraflarını anlatacağım.“Şaşırdın mı sen ?” demeyin.Birazcık farklı bir pencereden bakalım olaylara.

Biliyorum çok kötü günlerden geçiyoruz.Evet,biliyorum tehlikeli,sinsi hatta ölümcül olabilen bir düşmanla karşı karşıyayız.Tedbir almadığınız takdirde hayatınızı kötüye sürükleyen bir virüs var karşımızda.Hızlı bir şekilde yayılarak binlerce insana yayılıp,binlerce insanın canını alan bir virüsten bahsediyoruz.Üzücü ve korkutucu bir tablo ile karşı karşıyayız.O kadar fazla ki olumsuz tarafları say say bitmez.Sadece insanlığı değil,dünya ekonomisini ve sosyal hayatı da kötü etkiliyor.

“Peki bu kötü tablonun güzel tarafları var mı ?” diye düşündüğümüzde görebiliyoruz iyi taraflarını…

Paylaşmak var bu kötü tabloda,hayatın kıymetini öğrenmek var.Ailenin,dostluğun,sevdiklerinin değerini yeniden fark etmek,anılarını gözden geçirmek,az ile yetinmeyi bilmek var.Kendini gözden geçirebileceğin yada yeniden keşfedeceğin koca zaman var.Empati kurabilmek var.Var da var.

Komik gelecek belki ama okulundan nefret eden birçok öğrenci okulunu özlemeye başladı.O cıvıl cıvıl günleri…Okula gitmemeye bahane bulan o öğrenciler şimdi gitmek için dua ediyor.

Birazcık madde madde bakalım şu iyi taraflara.

1-Sağlık

Sağlığımızın ne kadar önemli olduğunu anladık.Birçok insan bağışıklık sisteminin ne kadar önemli olduğunu anladı.Bu nedenle hep sağlıklı kalmaya çalışıyordu.Çünkü virüs karşısında güçlü,sağlıklı bir vücuda ihtiyaç olduğunu biliyordu ya da yeni öğreniyordu.

Korona salgını sayesinde sağlığın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anlamış olduk.

2-Bilim Ve Teknoloji

Bilimin,teknolojonin dünya hayatına kattıklarını hepimiz biliyoruz ama farkında değiliz.Bu salgında bilim ve teknolojinin önemini ve modern tıbbın gerekliliğini bir kez daha anlamış olduk.Kulaktan dolma bilgilerin değilde kanıtlanmış,bilimsel bilgilerin daha önemli olduğunu anladık.

Korona salgını sayesinde bilim ve teknolojinin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anlamış olduk.

3-Temizlik

Herkesin salgına yakalanmamak için kullanmadığı hijyenik önlem kalmamıştır emin olun.Nasıl el yıkanacağını yeni öğrendik diyebilirim.Temizliğin sağlığımız açısından ne kadar önemli olduğunu tekrar anladık.

Korona salgını sayesinde temizliğin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anlamış olduk.

4-Aile

Kaybetme korkusu nedeniyle ailemizin,dostlarımızın kısacası sevdiklerimizin değerini daha iyi anladık. Onlarla güzel vakit geçirmeyi öğrendik.Daha çok sevdik,daha çok saydık.Öyle bir zaman geldi ki kendimizi değil de onları düşündük.Dayanışmayı,el ele vermeyi öğrendik.

Korona salgını sayesinde ailenin,dostların ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anlamış olduk.

5-Kendimiz

Kendimizle baş başa kalarak,düşünerek,sorgulayarak birçok şeyi gözden geçirmenin ne kadar önemli olduğunu anladık.Bakış açımıza farklılıklar kattık.Hayata daha farklı bir pencereden bakmayı öğrendik.Kendimizle hesaplaşmayı,konuşmayı ve birçok şeyden ders çıkarılması gerektiğini öğrendik.

Korona salgını sayesinde kendimizi gözden geçirmenin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anlamış olduk.

6-Sosyal Hayat

İnsanoğlu sosyal bir varlıktır.Ne kadar yalnızlığı tercih eden bir kesim varsa da bu kabul edilemez.Herkes sosyal olmayı ister.Sadece doğru şartlar,doğru zaman ve doğru insanların olması gerekir.

Eve kapanmak,karantinada kalmak,hasta yatağına bağlı kalmak ne kadar zor ve kötü değil mi ? Nasıl bir his ?

Sosyal yaşantımızın değerini bir kez daha anlamış olduk.Dışarıda arkadaşlarınla eğlenmenin,koşmanın,spor yapmanın,güzel hava solumanın hatta kapının önünde iki tur atmanın bile ne kadar güzel ve önemli olduğunu anladık.

Fırın’da ekmek sırasını,Avm’lere gidip gezmeyi,Sinema’da film izlemeyi,Kafelerde oturup muhabbetin belini kırmayı,Sevgilimizle sahilde yürümeyi,Arkadaşlarımızla dışarıda yemek yemeyi,Sokakta top oynamayı,bisiklet sürmeyi özledik.Ben mesela arkadaşlarımla ciğer yemeği çok özledim.Daha sayacağım birçok şey var.

Kısacası;özlemeyi özledik.

Korona salgını sayesinde sosyal hayatın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anlamış olduk.

*Evimizin kıymetini özledik.
*Kafa tokuşturma eylemine maruz kalmaktan kurtulduk.
*Dezenfektan denilen olguya alıştık.
*Kolonyanın değerini yükselttik.
*İçimizdeki kötü çıkarcıları,fırsatçıları gördük.
*Evden çalışmayı öğrendik.

Bence en önemlisi EMPATİ kurmayı öğrendik.

“Birazcık Empati!” adı altında yazdığım yazıyı da okursanız,beni daha iyi anlamış olacaksınız.

Kendinize İyi Bakın!


Bu makalenin kısa URL'si: https://inonuguncel.com/pX0La

İlgili Yazılar

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Onayla Daha Fazla Oku