Ana Sayfa Kültür/Sanat Kapanmanın eşiğindeki özel tiyatrolara ‘özel bütçe’ 

Kapanmanın eşiğindeki özel tiyatrolara ‘özel bütçe’ 

Yazar İnönü Güncel

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları sezonu ‘Sen İstanbul’dan Daha Güzelsin’ oyunuyla açtı. Murat Mahmutyazıcıoğlu’nun yazıp, yönettiği oyun, Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde seyirciyle buluştu.

Aylardır online ya da açık hava oyunlarla idare eden ve salonda tiyatroyu özleyen tiyatroseverlerin büyük ilgi gösterdiği oyunun seyircileri arasında İBB Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’da yer aldı.

Oyun öncesi kulisi ziyaret eden İmamoğlu, pandemi süreci nedeniyle bütün sahne sanatlarının zor günler geçirdiğinin farkında olduğunu vurgulayarak “Ama buna rağmen, kısıtlı koşullarda, dayanışma içerisinde bir dönemi geçirmek istiyoruz” dedi.

“Sanatın her kolu bir moral. Tiyatro da bunlardan bir tanesi” diyen İmamoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Burası, tarihi bir tiyatro. Ülkemizin sanat tarihi, neredeyse bu sahnelerde yazılmış diyebiliriz. O bakımdan, bu sene Şehir Tiyatrolarının ilk gecesinde bir arada olmak istedim. Aynı zamanda, özel tiyatrolarla dayanışma içerisinde bir süreci başlattıkları için arkadaşlarıma da teşekkür ediyorum. Bunu geliştirmemiz lazım, özel tiyatroların yaşaması lazım. Buna özel bütçe yapacağız. Özel bir bütçeyi, Şehir Tiyatrolarıyla ve diğer sanat alanlarıyla ‘nasıl paylaştırırız, nasıl yönetiriz’e bakacağız. Çünkü, hiçbir özel tiyatronun kapanmasını arzu etmeyiz.” İmamoğlu, oyun bitiminde sanatçılar tebrik ederek, çiçek takdim etti. 


Bu makalenin kısa URL'si: https://inonuguncel.com/MwtxD

İlgili Yazılar

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Onayla Daha Fazla Oku