Ana Sayfa Haberler Kapalı alanlarda maske kullanmanın ayrıntıları belirli oldu

Kapalı alanlarda maske kullanmanın ayrıntıları belirli oldu

Yazar İnönü Güncel

“Kapalı Alanlarda Maske Kullanımı”na ait genelgenin ayrıntıları şu haldedir;

Koronavirüs (Covid19) salgını sürecinde toplumsal hayatın işleyişine ait adap ve temeller, salgının genel seyri ve Sıhhat Bakanlığının teklifleri doğrultusunda Bakanlığımızca yayımlanan Genelgelerle belirlenmiş ve İl/İlçe Hıfzıssıhha Konseyleri kararları ile hayata geçirilmişti.Salgınla gayret sürecinde en kıymetli etkenler ortasında yer alan maske kullanımına dair yöntem ve temeller salgının son devir seyri ve Sıhhat Bakanlığının teklifleri göz önünde bulundurularak daha evvelki genelgemizle yine düzenlenerek açık alanlarda maske kullanım zaruriliği kaldırılmıştı.

Sıhhat Bakanlığının yazısında;

“Pandeminin geldiği noktada, salgının tesirinin azalması, aşılamanın yaygınlaşması, toplumsal hayatı eskisine oranla daha az etkilemesi ile birlikte alınan tedbirlerin dünyada olduğu üzere ülkemizde de toplumun her noktasında kısıtlama formunda değil ferdi seviyede uygulanması kıymetli hale gelmiştir. Bu nedenle ileri yaşlardaki bireyler ile kronik hastalığı, hastalık kuşkusu ve riskli kümelerle teması olanların hem kendini hem de etrafını korumak için maske kullanmaya devam etmeleri ve hatırlatma dozlarını yaptırmaları ferdi sorumluluk çerçevesinde değerlidir.

Bu kapsamda 26 Nisan 2022 tarihli COVID-19 Bilimsel İstişare Heyeti teklifleri doğrultusunda; Açık ve kapalı alanlar dahil olmak üzere tüm alanlarda, tüm okullarda maske zorunluluğunun tümüyle kaldırılması, lakin ülkemizdeki günlük hadise sayısı 1000’in altına düşene kadar bir süre daha toplu taşıma araçları ile sıhhat kuruluşlarında maske kullanımına devam edilmesi, kapalı alanlarda maske kullanıma dair yol ve asılların aşağıdaki formda değiştirilmesi bildirilmektedir.” konuları Bakanlığımıza iletilmiştir.

Bu çerçevede 27.04.2022 tarihinden itibaren;

1. Toplu taşıma araçları ile sıhhat kuruluşları hariç olmak üzere başka tüm kapalı alanlarda maske zaruriliği uygulamasının sona erdirilmiştir.

2. Toplu taşıma araçları ile sıhhat kuruluşlarının kapalı alanlarında ise yeni bir karar alınıncaya kadar (günlük olay sayısı 1.000’in altına düşmesi halinde) maske kullanma zorunluluğuna devam edilecektir.

Valilerimizce, üstte belirtilen temeller doğrultusunda İl/İlçe Genel Hıfzıssıhha Konseyleri kararlarının acilen alınacak ve uygulamada rastgele bir aksaklığa meydan verilmeyecektir. Kamuoyuna hürmetle duyurulur

İlgili Yazılar

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Onayla Daha Fazla Oku