Ana Sayfa BölümlerYeni Başlayanlar İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi İyi mi?

İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi İyi mi?

Yazar Mahmut Akdağ
inönü iniversitesi tıp fakültesi

Merhabalar.Ben inönü üniversitesinde 6. sınıf öğrencisi Mahmut Akdağ. Sizlere bizim tıp fakültesinin nasıl bir yer olduğundan bahsedeceğim.Biraz da kendi tecrübelerimden bahsetmek istiyorum tabi :)O zaman başlayalım.

Öncelikle inönü üniversitesini yazacaksanız Malatya’nın fiziki şartlarına bakmak lazım.Hani sosyal hayat ne durumda bilmek lazım.Malatya’da bir AVM var ve sosyal olmanız için de şehir merkezinde çok sayıda cafe var.Fakat bu cafeleri 1 sene içerisinde gezip bitirdikten sonra yavaştan sıkılmalar başlayacak.Konser,tiyatro gibi etkinlikler çok olmuyor.Üniversite içinde ise tıp fakültesine yakın herhangi bir şey yapacağınız yer yok.Sadece eski adıyla sarı kurdela dediğiniz bir kantin var ve tüm zamanınız orada geçecek 🙁

Haa sosyal hayatınız zaten çok olmayacağı için bunu bir dezavantaj olarak görmeyin.Hatta bir avantaj bu.Daha fazla ders çalışacaksınız.Ben okula yeni başladığımda kafenin kapısının üzerine “Lütfen İçerde Ders Çalışmayalım” diye bir yazı vardı 🙂 Ne demek istediğimi anlıyorsunuzdur umarım.

Sosyal hayatı geçtiysek ikinci önemli şey kalacak yer.Kalacak yer sıkıntısı erkekler için biraz daha fazla.Ama son zamanlarda bir sürü yurt açıldı ve şu an yapımı devam eden bir yurt daha var.Tüm yurtlar fakülteye çok yakın.Hatta üniversite içinde olan yurt fakülteyle aynı bina denecek kadar yakın.Çoğu arkadaşım o yurtda kalıyordu ve nöbetlerde tekrar yurda dönüyordu.

Yurtları sayacak olursak;

  1. Üniversite İçinde 1 Özel Kız Yurdu,1 Özel Erkek Yurdu, 1 ya da 2 Devlet Yurdu
  2. Üniversite Dışında 4-5 Özel Kız Yurdu ve 1 Devlet Kız Yurdu , 1 Devlet Erkek Yurdu
  3. Yeni Açılacak Yurt

Fakülteye ulaşım için çevre yolundan 15 dakikada bir çıkan trambüsler ve 20 dakikada bir çıkan 17B temelli arabaları var.Hastane içinden fakülteye geçeceğimiz bir koridor olduğu için ulaşım biraz daha kolaylaşıyor 🙂

Fakültemize geri dönelim.Fakültede İngilizce ve Türkçe program olarak iki program var.3 sınıfa kadar ayrı giden bu programlar 3. sınıfta bir sınıfta birleşiyorlar.Son zamanlarda sınıfa sığmadıkları için ayrı sınıfta ders gördüklerini duymuştum ama tam olarak bilmiyorum.İngilizce programında bazen türkçe dersler de oluyor.

turgut özal tıp merkezi
turgut özal tıp merkezi

Fakülte hocalarımız gerçekten çok iyi.Hastane de bir o kadar iyi.Hatta hastanede karaciğer nakil bölümü dünya çapında bir hastane yapıyor burayı.Akredite bir tıp fakültesi olduğu için de yurt dışı olanağı yüksek.

Dönem 1-2-3 de teorik ders ve uygulamalar ile sınavlar yapılıyor.Biraz zorladıkları kesin.Geçme notunu da son zamanlarda yükselttiler. Ha zorladıkları kadar da öğretiyorlar.İstesen de istemesen de öğreniyorsun.Hastane içine geçtiğinde biraz daha iyi oluyor.Herkes sen bir tane fazla şey öğrenesin diye uğraşıyor.

Kütüphane kısmı da önemli tabi tıp öğrencisi için.Okulda kütüphane sayısı arttı.Amfi bloğu içinde 3 kütüphane,fakülte binası içinde 1, hastane içinde ise yine 3 kütüphane var ve bunların hepsi öğrenciye açık.Hastane içindekileri 4-5-6. sınıf öğrencileri kullanıyor.

Fakültemize 10 dk uzaklıkta okulumuzun yemekhanesi olup öğrencilerimiz öğlen yemeklerini 1 lira 75 kuruşa yiyebilmektedir.Yemekhanemiz diğer üniversite öğrencilerinden ayrı ama yine de sağlık fakülteleri de geldiği için sıra oluyor elbet.Ayrıca ilk 5 seneden sonra son sene intern/intörn olacak öğrenciler personel kartı ile hastane yemekhanesinden ücretsiz olarak yemek yiyebilmektedirler.

Okulda son zamanlarda gelişmeler oldu.Öğrencilerle sosyal etkinlikler ,geziler falan düzenleniyor.Hem de ücretsiz :)Fakülte yönetimi birazcık daha öğrenci yanlısı olmaya başladı.Bu da iyi bir şey.Her öğrencinin danışman hocası var.Her konuda yardımcı oluyorlar.Psikolojik destekten paraya kadar yani.Onlar sayesinde burs alan arkadaşlarım var.

Burs konusundan bahsettiğime göre biraz onu da konuşalım.Malatya’da tıp öğrencilerine burs veren bir Hayat Vakfi var oraya başvurabilirsiniz.Onların seminerleri falan var katılma şartı sunuyorlar.Ben ilk sene almıştım bursunu ve o seminerlere hiç katılmamıştım ama iyi bir yere benziyor.Araştırırsınız siz.

Pediatri stajının zorluğundan bahsetmek istemiyorum.Gelirseniz görürsünüz 🙂

İlgili Yazılar

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Onayla Daha Fazla Oku