Ana Sayfa Eğitim İngilizce Öğrenmek İstiyorum Diyenlere Etkili İngilizce Öğrenme Teknikleri

İngilizce Öğrenmek İstiyorum Diyenlere Etkili İngilizce Öğrenme Teknikleri

Yazar Mahmut Akdağ
ingilizce öğrenme teknikleri

İngilizce öğrenmek istiyorum fakat nasıl yapacağımı bilmiyorum.Bu cümle artık çok fazla kullanılıyor.Çağımızda ingilizce artık herkesin ana dili gibi oldu.Herkesin ingilizceyi bilmesi gerekiyor.Fakat ingilizce öğrenme tekniklerini bilmeyen insanlar var ve öğrenmekte çok büyük zorluk yaşıyorlar.Birazdan anlatacağım ingilizce öğrenme teknikleri ile sıfırdan ve kolay yoldan ingilizce öğreneceksiniz.İngilizce öğrenmek istiyorum devrini kapatıp ingilizce konuşmak istiyorum diyeceksiniz.Sizler için ingilizce nasıl konuşulur diye bir yazı da yazacağım.O zaman başlayalım.

Öncelikle benim ingilizce öğrenme sürecimi ve bu süreçte yaşadığım zorlukları anlatayım.

İngilizce Öğrenmek İstiyorum Ama Hevesim Azaldı

İngilizce öğrenmek için en önemli şey heves.Bu hevesiniz elbetteki başlarda biraz fazla olacak.Fakat zamanla ilerlemediğinizi düşüneceksiniz ve azalacak.Çevrenizde ingilizce bilmeyen insanlar olacak ve hadi konuş diyecek.İngilizce konuşmak istiyorum ama konuşamıyorum diyeceksiniz.Bu şeyler de hevesinizi iyice kaçıracak.Ama sakin olun. Her işte olduğu gibi bunda da biraz sabır lazım.Sürekli ilerliyorsun ve bir süre sonra bunu iyice farkedeceksin.Sadece ingilizceye alışıyorsun ve bu senin farketmeni azaltıyor.

Bunu herkes yaşıyor ve sadece hevesini kaybetmeyenler ilerliyor.İlerleyenlerden biri olmak için sabret ve akışına bırak.

İngilizce Öğrenmek İstiyorum Ama Zamanım Yok

İngilizce öğrenmek için zamanım yok diyorsundur yüzde yüz.Demiyorsan ya ingilizce bölümünde okuyon ve zamanını harcayacağın tek şey ingilizceir, ya da ingilizce öğrenmiyorsundur.Bu biz Türkler’in genetiğinde var.

Zaman kısmını şöyle çözelim.Bir program yap kendine.Çok fazla zaman ayırma.İlk başlarda günlük 10-15 dakika ayır.Zaten sonra çok seveceksin ve tüm zamanını ingilizceye ayıracaksın.Ben şu an günün 24 saatinde de ingilizce birşeylerle uğraştığımı farkediyorum.

İngilizce sizi dış dünyaya açıyor ve yeni şeyler keşfediyorsun.Mesela bir Ellen Show izlemek istemez misin?Çeviri hatası olmadan hem de.Bence süper olur.Ya da Amerika’da son zamanlarda yaşanan ırkçılık gösterilerini birinci ağızdan duymak?İşte bunlara ulaşmak için ingilizce lazım.Ve ingilizce de zaten Türkçe gibi bir dil.Nasıl ki Türkçe konuşurken ayrı bir zaman ayırmadığımızı düşünüyorsak İngilizce de öyle olacak 🙂

İngilizce Öğrenmek İstiyorum Ama Çok Zor

İngilizce o kadar da zor bir dil değil.Türkçe ona göre daha zor.Bir sürü ek alıyor mesela.Sen Türkçe konuşuyorsun.Kendinin farkına var ve neyden korktuğunu anla.Sana zor gelir mi be.Azıcık dayan.Göreceksin ki senin korktuğun şeyler çok kolaymış.

Sadece bir adım at ve başla.Kimler kimler konuşuyor bir baksana.Ne farkın var onlardan.Düzenli çalışmak ile olmayacak tek şey bilmiyorum 🙂

İngilizce Öğrenmek İstiyorum Ama Bir Ara Başlarım

Bu bizim her konuda yaşadığımız bir sıkıntı.Bir işe başlayamıyoruz asla.Sürekli motive oluyoruz.O motivasyon asla işe başlamaya dönüşmüyor.Birinin senin kolundan tutup zorla öğreteceğini sanıyorsan yanılıyorsun. Yeni bir şeye başlarken herkes korkar.Sonucunu bilmediği için telaşa kapılır.

Fakat başlamadığımız hiçbir işi başaramayız.Bunun için git kitabın başına otur ve öğrenmek bir adım at .Gerisi çorap söküğü gibi gelecek.

İngilizce Öğrenmek İstiyorum Ama Çok Hata Yapıyorum

Hatasız kul olmaz 🙂 Orhan Gencebay söylüyor bunu.Hata yapmaktan korkmak da bize yakışmaz.Şakayı bir kenrar bırakayım da bu hata meselesi cidden bizi baya yoracak.Bunu çözmek için gerçekten uğraşmalısınız.Çünkü önünüze örülmüş büyük bir vuvar var ve siz bunu aşmaya çalışıyorsunuz.Önce duvarı yıkalım.

Duvar örneğini boşuna verdiğimi sanıyorsanız yanılıyorsunuz.Duvar bizim ingilizce öğrenme yöntemimiz.Bir duvarın karşısına geç ve sabahtan itbaren yaptığın şeyleri ingilizce larak anlat.Kafanda senaryo üret ve onları canlandır.Mesela bir lokantada oturdun ve garson geldi.Çay iste.Sonra vazgeç başka bir şey iste.Teşekkür et.Hatanı sadece sen göreceksin.Kimseden korkma ve konuş 🙂

orhan gencebay hatasız kul olmaz

Neyse kendi yaşadığım zorluklardan kabaca bahsettim.Siz zorluk yaşarsanız yorumlarda bahsedin yardımcı olayım.Gelelim ingilizce öğrenme yollarına.

İngilizce Öğrenme Teknikleri

1)Kitaplardan Çalışarak İngilizce Öğren

Bahsettiğim kitaplar okuma kitapları değil.İlk başta bir aşinalık kazanmak için ingilizce ders kitaplarından çalışmak
lazım.Bu sayede yeni kelimeler,yeni kalıplar öğreneceksin.Daha güzel konuşabilmek içn gramer öğreneceksin.Ve ders kitaplarında verilen örnekler ile de öğrediğin şeyleri nerelerde kullanabileceğin hakkında bir fikrin olacak.

Yani bizim ingilizce öğrenme teknikleri içinde ilk yapmamız gereken şey budur.Fakat bu kitaplara çok da boğulmamak gerekiyor.Çünkü gramer öğrenmek bizim konuşacağımızın garantisi değil.İngilizce konuşmak istiyorum diyorsan benim tavsiyelerime kulak ver.Gerisi gelir zaten.

2)Müzik Dinleyerek İngilizce Öğren

İngilizceye yavaş yavaş girdik.Öğrenme hevesimiz de var zaten.Fakat bir şey öğreniyoruz diye de o işi sıkıcı bir şekilde öğrenmek zorunda değiz.Size güzel bir haberim var.İngilizce öğrenmek çok zevkli.Bu zevklerden biri de müzik dinleyerek öğrenmek.Bu şekilde öğrenebileceğiniz başka bir alan bilmiyorum açıkçası.Fakat yemek yemenin nasıl ki bir adabı varsa bunun da bir adabı var.

Önce sevdiğimiz ingilizce bir müzik buluyoruz. Daha sonra bu müziği altyazısız birkaç defa açıp aşinalık kazanıyoruz.Bu seçtiğimiz müziği, ezberleme hızımıza göre en fazla 1 hafta dinleyeceğimiz için güzel parçalar seçelim.Benden size tavsiye.Müziğe aşinalık da kazandık artık.Sıra müziği altyazılı bir şekilde dinlemeye geldi.Bu sefer de kelimelere aşina oluyoruz.Yemeği yemeden önceki hazırlıklar gibi yani.

Baya bir aşina olduk.Müziğin içindeki bilmediğimiz kelimeleri veya kalıpları çıkarıp onları ezberleyecez.Özellikle ezber yapmaya çalışma.Zaten 1 hafta içinde o müziğin kurdu olacaksın.Son olarak da 1 hafta boyunca sanatçı eşliğinde müziği söyle.Bu sayede hem yeni ingilizce kelimeler öğrenecesin.Hem de telaffuzun gelişecek.Tabi bir de yeni bir şarkı ezberlemiş olacaksın.Arkadaşlarına hava atabilirsin 🙂

3)Kitap Okuyarak İngilizce Öğren

Kitap okumak ruhu dinlendirir.Bizi başka dünyalara götürür.Bu sefer öyle olmayacak :)Azıcık yorulacaz.Çünkü bilmediğimiz bir dilde kitap okuyacaz.Siz söylemeden ben söyleyeyim.Dil bilmeden de okuyabirsiniz ve hiç de erken değil kitap okumak için.Sonuçta amacımız dil öğrenmek.Biz, kitap sayeside yüzlerce yeni kelime öğrenecez.Hatta bir video izlemiştim.Bir adam sadece 4 roman okuyarak ingilizce öğrenmiş.Tabi bunun da yöntemi var.

Öncelikle kitapta her gün belli sayfa belirleyin.Mesela 15 sayfa okuyacağım deyin.Okumadan önce bilmediğiniz kelimelerin anlamlarını kitabın üzerine yazın.Daha sonra 15 sayfayı okuyun ve ertesi gün için sıradaki 15 sayfanın anlamını çıkarın.Düzenli olmak lazım.Kelimeleri sık sık göreceğiniz için sürekli geriye gitmenize gere yok.Yani o ilk günkü 15 sayfayı okuyup anladıysan geç daha da geri dönme.

İlk başta zorlanacaksın.Nerdeyse tüm kelimeleri çevirmek zorunda kalacaksın.Ama pes etme.Bir süre sonra kendindeki değişimi görünce şaşıracaksın.Sözlüğe ihtiyacın kalmadan okuyacaksın.

4)Film/Dizi İzleyerek İngilizce Öğren

Film izlemekten zevk almayan varsa şöyle kenarı alalım.Film ayrı bir sanat ya.Ayrı bir dünya.Bu dünyada dil öğrenmek de çok kolay.Çünkü ingilizce konuşulan yüzlerce film var.Bu filmlerde bir sürü kalıp,bir sürü kelime var.Bilmediğin kelimeler için bir sürü jest mimik var.Sürekli sözlüğe dönmek zorunda değilsin.Yapman gereken şey şu.

Eğer ki yeni başlıyorsan ilk başta türkçe altyazılı film,dizi izle.Ve daha sonra kendi seviyene göre ingilizce altyazılı veya altyazısız izleyebilirsin.Ben genelde filmin zevki gitmesin diye bilmediğim kelimeler için filmi durdurup çevirmiyorum.O an not alıyorum ve film sonu bilmediğim kelimelerin anlamlarına bakıyorum.Bu şekilde bir sürü ingilizce kelime öğrendim.

5)İngilizce Günlük Tutarak İngilizce Öğrenmek

Bir faydalı alışkanlık daha.Günlük tutmak zaten zevkli bir şey.Gününün en fazla 5 dakikasını alacak.10 yıl sonra okuduğunda zevk alacaksın.Bir de bunu ingilizce yazıp ne kötü ingilizcem varmış demek istemez misin?Bu sayede ingilizcedeki gelişmeni de kontrol edebileceksin.Sana bunun için ayrı bir yöntem vermeyecem.Kafana göre takıl.Yeter ki yazmayı bırakma 🙂

ingilizce öğrenme teknikleri
ingilizce öğrenme teknikleri

6)Youtube Videoları İzleyerek İngilizce Öğren

Şu dönemde ingilizce öğrenmek o kadar kolay ki anlatamam.Youtube a gir “learning english” yaz.Karşına ana dili ingilizce olan bir sürü eğitmen çıkacak.Yavaş konuştukları için daha kolay anlıyorsun.Yine daha fazla kelime öğreniyorsun.Sana ingilizcenin inceliklerini anlatıyorlar.Sadece ingilizce eğitmen değil tabi.Türkçe eğitmenler de var.Haluk Tatar’ın 350 videodan oluşan bir oynatma listesi var mesela.İzlemeni tavsiye ediyorum.

Bir tarafı buydu.Diğer tarafı ise eğitmen olmayan youtuberlar var.Eğlenceli içerik üretiyorlar.Spor mu yapmak istiyorsun.Aç spor yapan birini ve onun ingilizce konuşması eşlinde sporunu yap.Bu,dile aşina olmanı sağlayacak.Belki sende ileride ingilizce videolar çeker yüklersin.Kim bilir…

6)İnstagramda İngilizce Öğren

Gördüğün gibi tüm sosyal medya yapılarını kullanmaya çalışıyoruz.Şimdi eğri oturup doğru konuşalım.Günün çoğu sosyal medyada geçiyor.Peki neden burayı da ingilizce öğrenme teknikleri içine sokmayalım ki.Tabi ki de en güzel tekniklerden birisi.

En az 10 tane sayfa takip edelim.Bunların yarısı türkçe sayfalar olsun.İngilizce eğitmenleri yani.Diğer yarısı da tamamen yabancı.Kesinlikle türkçe içerik paylaşmasınlar.Her gün 1 kelime öğrensen kardır.Benim instagram hesabımda takip ettiğim sayfalara bakabilirsin.

7)Google Asistan ile Konuşarak İngilizce Öğren

Telefonlarımız artık bizden akılı hale geldiler.İngilizce öğrenme teknikleri yazsan yüzlerce yazı çıkar ama sanmıyorum ki bunu söylesinler.Benim kendi kulldığım bir taktik bu.Telefonun dilini ingilizce yap ve telaffuzuna güvenmiyorsan google asistan ile ilk başta ingilizce mesajlaş.Daha sonra ise konuş.Tavsiye ederim valla çok güzel bir arkadaş.

Google asistanın birkaç özelliğinden bahsedeyim.Günlük rutin yapabiliyorsunuz.Mesela siz sabah uyanıp good morning dediğinizde size önce good morning diyor.Daha sonra haberleri okuyabiliyor.Tabiki bu haberler de ingilizce oluyor.Ya da bu dönemde ellerimizi yıkamak önemli olduğu için help me wash my hands derseniz size ingilizce şarkı söylüyor.Denemelisin

8)Yabancı Arkadaşlar Edinerek İngilizce Öğren

En zor kısım bu gerçekten.Zaten bu seviyeye geldiysen tebrik ediyorum.Çok az kaldı bülbül gibi şakımana.Size bir şey sorayım.Turüstlerle ilgilenen çocuklar vardır bilirsiniz yöreyi tanıtırlar.Onlar neden ingilizceyi iyi konuşular hiç düşündünüz mü?

Korkmadan konuşurlar.Yanlış yapsa da umrunda olmaz.Sen de yanlış yapmaktan korkma ve konuş.Konuştukça daha iyi telaffuz edeceksin.Daha hızlı konuşacaksın. Bir yerden sonra da ana dilin gibi olacak.Konuşmak için de bir partner bulursan güzel olur.Bu işin tatktiği şu.Başın sıkıştığında asla Türkçeye dönme.Bunun için de konuşacağın arkadaş ya yabancı olsun yada Türkçe konuşmayalım diye anlaştığın biri.

Benim ilk koştuğum kişi bir Rus’tu.Onun ingilizce seviyesi benimkinin 2 katıydı.Hızlı konuşuyordu ve hiçbir şey anlamıyordum.Sürekli I dont understand diyordum.20 gün kadar konuştuk ve benden sıkıldı.Daha konuşmadık.Fakat başka bir arkadaş bulunca farketttim ki level atlamışm.Bol bol konuşun lütfen.Siz de level atlayacaksınız

İlgili Yazılar

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Onayla Daha Fazla Oku