Ana Sayfa Teknoloji Google Uygulaması Artık Islık ve Mırıldanmayla Şarkı Bulabiliyor

Google Uygulaması Artık Islık ve Mırıldanmayla Şarkı Bulabiliyor

Yazar İnönü Güncel
Whatsapp’ta PaylaşTwitter’da PaylaşFacebook’ta PaylaşLinkedin’de Paylaş

Google, Perşembe günü “Hum to Search” özelliğini duyurdu. Bu özellik, iOS veya Android için Google mobil uygulamasının son güncellemesine dahil edildi. Yeni özellik, dinletmeniz için gerçek bir melodiye ihtiyaç duymaması dışında, “Shazam” uygulaması gibi çalışıyor. Mikrofon simgesine dokunup, “Şarkı ara” seçeneğine tıklayarak şarkı aramayı aktif hale getirebilirsiniz. Ardından, yaklaşık 10-15 saniye boyunca şarkıyı söyleyerek, ıslık çalarak veya mırıldanarak aradığınız şarkıyı bulabileceksiniz.

Makine öğrenimi algoritmaları, aradığınız şarkının seslendirdiğiniz bölümünü analiz ederek, potansiyel eşleştirmeleri sunuyor. Ayrıca bunun için şarkıyı da çok iyi bir şekilde seslendirmeniz gerekmiyor. Notalara yakın bir yaklaşım üretildiği sürece, şarkı söylerseniz veya ufak mırıldansanız bile özellik çalışıyor. Eşleşme olduğuna inandığınız şarkıya dokunduğunuzda, şarkının adını yazarsanız bulacağınıza benzer arama sonuçları karşınıza çıkıyor. Böylece şarkı sözleri, videolar, sanatçı bilgileri gibi bilgilere ulaşabiliyorsunuz.

Google, özelliğin nasıl çalıştığı ile ilgili bir açıklamada bulundu: “Peki nasıl çalışıyor? Bunu açıklamanın en kolay yolu, bir şarkının melodisinin parmak izi gibi olmasıdır. Her birinin kendi benzersiz kimliği vardır. Mırıldanmanıza, ıslığınıza veya şarkı söylemenize uyabilecek makine öğrenimi modelleri oluşturduk. Aramaya bir melodi mırıldandığınızda, makine öğrenimi modellerimiz sesi şarkının melodisini temsil eden sayı tabanlı bir diziye dönüştürür.

Son olarak, yeni özelliğin şu anda iOS ve Android kullanıcıları için aktif hale getirildiğini belirtelim.


Bu makalenin kısa URL'si: https://inonuguncel.com/c1AsH

İlgili Yazılar

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Onayla Daha Fazla Oku