Ana Sayfa Haberler Göçmenlerin geri dönüşü hızlandırılıyor: 5 vilayette daha geri gönderme merkezi

Göçmenlerin geri dönüşü hızlandırılıyor: 5 vilayette daha geri gönderme merkezi

Yazar İnönü Güncel

Türkiye etraf coğrafyalardan gelen sistemsiz göçe karşı önlemlerini artırırken, göçmenleri geri gönderme sürecine de sürat verdi. Bu doğrultuda Türkiye genelindeki geri gönderme merkezlerinin sayısı artırıldı. Beş kentte daha geri gönderme merkezi kuruldu. Şanlıurfa, Niğde, Bayburt, Kütahya ve Balıkesir’de kurulan merkezlerle birlikte geri gönderme merkezi sayısı 30’u buldu. Ayrıyeten İstanbul, Malatya ve Adana’daki geri gönderme merkezlerinin kapasiteleri artırıldı. Böylelikle Türkiye genelindeki merkezilerin kapasitesi toplam 20 bini aştı.

EVVEL KAYIT SONRA GÖNDERME

Ülkeye kanun dışı yollardan geçiş yapan göçmen ve sığınmacılar yakalandığında ülkelerine geri gönderilmek üzere Göç Yönetimi Başkanlığına bağlı geri gönderme merkezlerine yerleştiriliyor. Burada, yakalanan kişinin kimlik bilgileri teyit ediliyor, parmak izi kayıtları alınıp, fotoğrafları çekiliyor. Alınan bu bilgiler, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Kıyı Güvenlik Komutanlığı ile Göç Yönetimi Başkanlığı ortasında kurulan ortak data tabanına kaydediliyor. Böylelikle bütün sistemsiz göçmenlerin biyometrik dataları kayıt altına alınıyor.

Merkezlere gönderilen sığınmacı yahut göçmenlerden, seyahat evrakları olanlar çabucak hudut dışı edilirken, seyahat evrakları bulunmayanlarla ayrıntılı mülakat yapılarak durumları vatandaşı oldukları ülkelerin konsolosluklarına bildiriliyor. Bu süreç tamamlandıktan sonra 6 ay yahut en fazla bir yıl içinde hudut dışı süreci yapılıyor.

DÖRT AYDA SAYI 65 BİN OLDU

2022 yılının bilgilerine nazaran Türkiye’ye, Suriye, Irak, Afganistan, Pakistan, İran, Filistin, Gürcistan, Moldova, Myanmar’dan ağır bir biçimde sistemsiz göçmen geliyor. Bu yılın birinci dört ayındaki datalara nazaran 65 binden fazla sistemsiz göçmen yakalandı. Bunlar ortasında Afganlar 32 bin 900 ile birinci sırada yer alırken, Afganları 11 bin ile Suriyeliler, 3 bin ile de Pakistanlı ve Filistinliler izliyor.

Selçuk BÖKE

İlgili Yazılar

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Onayla Daha Fazla Oku