Ana Sayfa Duyurular #EVİNDE KAL TÜRKİYE|NEDEN EVDE KALMALIYIZ?

#EVİNDE KAL TÜRKİYE|NEDEN EVDE KALMALIYIZ?

Yazar Alperen Zeybek

NEDEN EVDE KALMALIYIZ?

Yeni Coronavirüs (Covid-19) pandemisinin dünya üzerinde büyük bir kaosa yol açtığı apaçık ortada. Ekonomiler sarsıldı, sosyal yaşam alt üst oldu. Ölüm oranı her ne kadar düşük olsa da var olması dahi insanları paniğe sürüklemeye yetiyor da artıyor.

Peki ama neden evde kalmalıyız? Evdeki zamanı nasıl değerlendirmeliyiz? Evde nasıl bir tecrit hali uygulamamız gerekiyor. Yazımızın ilerleyen safhalarında bunlardan tek tek bahsedeceğiz. Ancak görülüyor ki keyfi olarak insanla hala dışarılara çıkmaya devam ediyor. Ve bunu neden yaptıklarını sorduğumuz zaman ise “Bana bir şey olmaz” diye cevaplar alıyoruz. Bana bir şey olmaz demek apaçık bir cehaletten öteye gidemez. Dışarı çıktığınız vakit ister istemez bir yerlere temas ediyor ya da topluluklar arasına karışıyorsunuz. Buda sizi ve sizinle birlikte zorunda olmadığı halde dışarı çıkanları muhtemel taşıyıcı yapıyor. Enfekte olmasanız bile dışarı çıktığınızda evde soru işaretleriyle oturan hane halkının aklına “acaba virüs kaptı mı?” korkusunu salmanız bile yaptığınız şeyin ne kadar acımasızca olduğunun göstergesidir.

SALGINDA SOSYAL İZOLASYON NEDEN ÖNEMLİ

Güney Kore’de 31 numaralı hasta vakasını duydunuz mu? Sosyal izolasyonun ne kadar önemli olduğunu anlatan bu olayı okumayanlar için buraya aktaracağım. Güney Kore dört hafta boyunca vaka sayısını 30’da tuttuğu dönemde 31. Vaka bir şekilde gözden kaçıyor. 61 yaşında bir kadın olan bu hasta geçirdiği trafik kazası sonrası hastaneye kaldırılıyor. Doktorlar kadının ateşinin normalin üzerinde seyretmesinden şüphelenip tetkik ve test istese de kadın bunu pek umursamıyor. Doktorların test tavsiyesi sonucu onlarca farklı yere gidip, arkadaşlarıyla görüşüp ayrıca kalabalık ortamları tercih eden hastanın semptomları 11 gün sonra şiddetleniyor ve hastaneye başvurmak zorunda kalıyor. Yapılan test sonucu pozitif çıktığında ise kadının dolaştığı yerlerdeki vakalar da peşi sıra gelmeye başlıyor. Araştırmalar Güney Kore’nin 31. Vakasının tam 1160 kişiye Yeni Coronavirüs (Covid-19) bulaştırdığını ortaya koyuyor. Bu vakadaki “sorumsuzluk” ülkedeki kamu spotlarına dahi konu olurken “sosyal izolasyon ve toplum bilinci” kavramının ne kadar önemli olduğunu gözler önüne serdi.*

EVDEKİ ZAMANI NASIL DEĞERLENDİRMELİYİZ?

İnönü Güncel editörlerimiz bu konular hakkında yazılar yazmış ve sizlerin faydalanabilmesi için web sitemizde yayınlamıştır. Okumak için aşağıda bulunan bağlantılara tıklamanız yeterli.

Evde Yapılabilecek Eğlenceli Aktiviteler Yazısını Okumak İçin Tıklayınız

Evde Direncimizi Yükseltecek Egzersizler Yazısını okumak İçin Tıklayınız

EVDE NASIL TECRİT UYGULANMALI

Bu konu oldukça mühim. Eğer tecrit uygulayamazsak ve enfekte insanlarla aynı toplulukta bulunur ya da daha kötü olarak taşıyıcı olduğumuz halde sağlıklı insanların bulunduğu yerlerde hastalığı yayarsak bu salgının önüne geçemeyiz. Vebali boynumuza kalır. Peki ama ne yapmalıyız.

1- Eve dışardan gelen kişiler mümkün mertebe kıyafetleri ile girmesin kapı eşiğinde verilecek poşete kıyafetler çıkarılıp direk olarak makineye atılsın ve makineye atılacakları, kıyafetlerin sahibi atsın. Uygun dezenfektan ve bir bezle temas edilen yerler temizlensin. Dışarıdan gelen kişi ellerini, kollarını, yüzünü, saçını ve ayağını bol köpükler ile yıkasın. Mümkünse duş alsın.

2- Yemeklerden önce ve sonra eller mutlaka yıkansın, mümkünse evin en çok temasta bulunulan yerleri düzenli olarak uygun dezenfektanlar ile temizlensin. Kişisel bakıma özen gösterilsin ve eller dirseklere kadar düzenli aralıklarla yıkansın. Unutmayın kolonya tek başına bir işe yaramadığı gibi eller yıkanmadığı takdirde tahrişe bile sebebiyet verir.

3- Evlerinizdeki yaşlılar zorunda olmadıkça dışarı çıkmasın. Yeni Coronavirüsün (Covid-19) esasen yaşlılarda daha çabuk bulaştığı ve vaka yaş ortalamasının yüksek olduğunu hatırlatmak isteriz. Yaşlılarınızı düzenli olarak kişisel temizliğe ve mümkünse duş almaya teşvik ediniz.

4- Evinizi bol bol havalandırmaya özen gösterin. Daireniz veya eviniz giriş kat bir konumdaysa pencereleri açtıktan sonra temas edilebilecek yüzeyleri uygun dezenfektanlar ile temizleyiniz. Yoldan geçen insanlar o esnada dokunmuş, hapşırmış ya da öksürmüş olabilir. “Ne olacak” demeyin. Tedbir bizden takdir Allah’tan

DEVLETİMİZE VE HÜKUMETİMİZE GÜVENİN RESMİ AÇIKLAMALAR DIŞINDA HİÇBİR ŞEYE İTİBAR ETMEYİN

Özellikle sosyal medya kanallarından halkı galeyana getirmek isteyen art niyetli insanların varlığını hatırlatmakta fayda görüyoruz. Lütfen Türkiye Cumhuriyeti Resmi Yayın Organları, Bakanlıklar Basın Toplantıları ve Hükumet Yetkililerinin sözünden başka hiçbir şeye itibar etmeyiniz. İnönü Güncel Ekibi Olarak Sağlığınızı Önemsiyor ve Covid-19 virüsü hakkında gelişmeleri en güncel halleriyle size anlatmak için çalışıyoruz. Esen Kalın…

BKZ*/İNSTAGRAM.COM/GZT SAYFASINDAN ALINTILANMIŞTIR.

İlgili Yazılar

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Onayla Daha Fazla Oku