Ana Sayfa Sağlık Evde Kendi Dezenfektanımızı Nasıl Yaparız?

Evde Kendi Dezenfektanımızı Nasıl Yaparız?

Yazar Bekir Göktuğ

Merhabalar İnönü Güncel ailesi bugün sizlerle dezenfektan fırsatçılarına karşı YARI MALİYETLE evde kendimiz nasıl dezenfektan yaparız, buna yönelik bilgiler sunacağım.

Bildiğiniz üzere her kriz döneminde ekonomik olarak, krizi fırsatçılıkla yönetmek isteyen insanlara denk gelmişizdir. Fakat dünyayı saran ve bizi tedirginliğe düşüren koronavirüs salgınında da ne yazık ki fırsatçılar bu sefer de iş başında. Bu krizden önce 5 10 lira bandında bulabildiğimiz kolonya şimdilerde 50 60 lira ve daha fazlası fiyatlarla karşımıza çıkıyor maalesef. Bu krizden etkilenen diğer bir hijyen ürünü de el dezenfektanları…

Bunu da aynı şekide virüsten önce 20 25 lira civarında bulmak mümkünken artık 100 hatta 150 liraya dahi satılıyor. Aşağıda izleyeceğimiz videoda evde kendimiz 100ml dezenfektanı  3 LİRA gibi bir rakama temin edebiliriz. Piyasa da 100 mililitresi bunun 10 katına yakın bir fiyatta satılıyor.

Bir sitede Koronavirüsten önce 20 liraya satılan orta kalite dezenfektan şuan 95 TL.

 Belirtmek isterim ki bu evde yapacağımız dezenfektan DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ (WHO) tarafından bizzat tarif edilen miktarlarda ki malzemelerden oluşuyor. Bakmak isteyenler için DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ’NÜN resmi sayfasında bulacağı formülün kaynağını aşağıda belireceğim.

Videomuza geçmeden önce gerekli malzemeleri ve 2 adet formülü detaylı olarak belirtiyorum. Hangisini seçeceğiniz tamamiyle sizin insiyatifinizde.

Formül 1 (videoda kullanılan):

  • 1000 ml izopropil alkol (%99.8)
  •  55 ml oksijenli su (%3 hidrojen peroksit)
  • 19 ml Gliserin
  •  266 ml su

Formül 2 (etil alkol ile alternatif):

  • 1000 ml etil alkol (%96)
  •  50 ml oksijenli su (%3 hidrojen peroksit)
  • 18 ml Gliserin
  • 132 ml su

SAĞLICAKLA KALIN İNÖNÜ GÜNCEL AİLESİ…

KAYNAKLAR:

Tolga Özuygur -Youtube Kanalı
https://www.who.int/gpsc/5may/Guide_to_Local_Production.pdf

İlgili Yazılar

2 yorum

Mahmut Mart 20, 2020 - 12:17 pm

Valla çok güzel bir yazı olmuş. Eline sağlık. Yapıma koyulalım biz de😊

Yanıtla
Bekir Göktuğ Mart 21, 2020 - 11:41 pm

Çok teşekkür ederim. Gayemiz olabildiğince kendimizle birlikte sizlere katkıda bulunmak ☺️

Yanıtla

Bir Cevap Yazın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Onayla Daha Fazla Oku