Ana Sayfa Haberler Eski kiracılara da büyük artırımlar kapıda

Eski kiracılara da büyük artırımlar kapıda

Yazar İnönü Güncel

Kira artış oranları yıllık TÜFE ortalamasına nazaran belirlendiği için, eski kiracılar şimdiye kadar kira bedellerinin geldiği uçuk düzeyden görece daha az etkilenmişti.

BETAM datalarına nazaran, yeni kiracılar için kira artış oranı mart ayında yıllık yüzde 123,5’i bulurken, TÜİK’in TÜFE ortalamasına nazaran kira artış oranı martta yüzde 29,88’de kalmıştı.

Bundan sonra enflasyon düşse de artsa da, eski kiracıların da yüksek kira bedellerine maruz kalmaları bekleniyor.

Bunun da, son periyotta meskenini daha yüksek bedellerden kiraya vermek isteyen mesken sahibiyle mahkemelik olan kiracıların mağduriyetini daha da artıracağı belirtildi.

‘KİRA ARTIŞ ORANI YÜZDE 60’I AŞACAK’

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bilgilerine nazaran, tüketici fiyat endeksi (TÜFE) 2022 Mart’ta yıllık yüzde 61,14 olmuş; fakat kira artış oranı 12 aylık TÜFE ortalamasına nazaran belirlendiği için, nisan ayında kiralara yapılacak artırım oranı yüzde 29,88’de kalmıştı.

TÜFE’nin nisan ayında yeni bir rekor kırarak yüzde 68’e kadar çıkması, kira artış oranın da ilerleyen aylarda yüzde 50’ye yaklaşması bekleniyor.

Sozcu.com.tr’ye konuşan Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Celal Erdoğdu, “Önümüzdeki ay, şayet enflasyon bu düzeyde devam etse bile kira artışı yüzde 34, bir sonraki ay yüzde 43 üzere artarak yüzde 61’lik resmi enflasyona yaklaşacak. Bu da TÜFE ile kira artışının ortasını kapatacak” dedi.

Kira bedellerindeki artışın konut fiyat artışına yaklaşacağına da işaret eden Erdoğdu, “Kiracılar için durum giderek zorlaşacak” değerlendirmesinde bulundu.

‘ENFLASYON DÜŞSE DE ARTIRIM ORANI YÜKSEK KALACAK’

Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Ahmet Büyükduman ise, ilerleyen aylarda TÜFE ile kira artış oranı ortasındaki farkın kapanması telaşlarından öbür, gelecek sene yaşanacak öbür bir kasvete dikkat çekti.

Mesken sahiplerinin enflasyonu yüzde 61 iken kiralardaki artışın yüzde 29’larda kalmasının 6,5 milyon kiracı için olumlu bir gelişme olduğuna işaret eden Büyükduman, “Türkiye’nin enflasyonu önümüzdeki yıl yüzde 10’a düşse de ortalama TÜFE tahminen de yüzde 40’ı aşacak” dedi ve bu sefer de kiracıların enflasyon düşerken yeniden yüksek kira artışlarına maruz kalacaklarını tabir etti.

8 MİLYON KİRACININ 6,5 MİLYONU ESKİ KİRACI

Başka yandan Büyükduman’ın verdiği bilgiye nazaran, Türkiye’de yaklaşık 8 milyon kiracı var. Bunun da yaklaşık 6,5 milyonunun eski kiracı.

Eski kiracıları direkt ilgilendiren artış oranları şöyle olmuştu:

TÜFE 2021 Mart’ta yıllık yüzde 16,19 artarken, bu oran kademeli bir biçimde artarak 2021 Kasım’da yüzde 21,31, 2021 Aralık’ta yüzde 36,08’e çıkmıştı. 2022’ye gelindiğinde ise, yılın birinci ayında yıllık yüzde 48,69 artan TÜFE, şubatta yüzde 54,44, martta ise yüzde 61,14 oranında yükseldi.

Kira artış oranı ise 2021 Mart’ta yüzde 12,81 iken, 2022 Mart’ta yüzde 29,88 oldu.

KİRA BEDELLERİNDEKİ SERT ARTIŞLAR SÜRÜYOR

Öte yandan, BETAM datalarına nazaran, ülke genelinde ortalama kiralık konut ilan metrekare fiyatları 2022 Mart’ta yıllık yüzde 123,5 arttı ve ortalama kiralık konut ilan metrekare fiyatı 37,7 TL’ye yükseldi.

Yıllık kira artış oranı İzmir’de yüzde 82,8, Ankara’da yüzde 116,1 olurken, İstanbul’da yüzde 126,5 oldu.

BETAM bilgilerine nazaran, en yüksek yıllık kira artışının görüldüğü vilayet yüzde 166,6 ile Antalya oldu.Bu ili yüzde 126,5 ile İstanbul, yüzde 117,5 ile Mersin, yüzde 116,1 ile Ankara ve yüzde 100,3 ile de Kocaeli takip etti.

MAHKEMELER KONUT SAHİBİ-KİRACILARLA DOLU

Kira bedellerindeki bu artışlar, son devirde mesken sahibi-kiracı barışını da bozdu.

Tüketici Hakları Derneği Lideri Turhan Çakar’ın aktardığına nazaran, sulh ve icra hukuk mahkemelerinde görülen kira tespit ve kira tahliye davalarının toplam dava sayısına oranı, son bir yılda yüzde 10’dan yüzde 20’lere çıktı.

Birebir biçimde kira tespit ve tahliye davalarının, genel davalar ortasında birinci sıralara yükseldiği belirtiliyor.

GAMZE BAL

İlgili Yazılar

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Onayla Daha Fazla Oku