Ana Sayfa Teknoloji Engelli bireylerin dik durması için tekerlekli sandalye

Engelli bireylerin dik durması için tekerlekli sandalye

Yazar İnönü Güncel

Tekerlekli sandalyeye bağlı insan sayısı resmi rakamlara göre Türkiye’de 5 milyonu aşıyor. Dünyada ise bu rakamlar çok daha yüksek. Hâl böyle olunca da tekerlekli sandalyeye bağlı engelli bireyler için yeni teknoloji de kullanılarak araçlar geliştiriliyor. Dik durmayı sağlayan tekerlekli sandalye de bu ihtiyaçtan yola çıkarak tasarlandı.

Söz konusu durum için de Suzanne Brewer, kullanıcıların dik durmasını sağlayan “Segway tarzı” tekerlekli sandalyeyi geliştirdi. Benzer tasarımlı araçlar halihazırda bulunuyor olsa da Brewer’ın tasarladığı bu araç çok daha kompakt bir tasarıma sahip.

Dik durmayı sağlayan tekerlekli sandalye tasarımı

Londra’da yaşayan mimar Suzanna Brewer, kullanıcıyı tek bir akıcı hareketle oturmaktan, ayakta durma haline geçiren, yalnızca iki tekerleği ve bir eyer koltuğu olan prototip bir tekerlekli sandalye tasarladı.

”Yürüyen Tekerlekli Sandalye” olarak da adlandırılan araç, yolcunun çevresi ile sağlıklı bir kişinin yüksekliğinde etkileşime girmesine izin veriyor ve bu sayede kişinin sosyal yaşamda daha mutlu olması sağlanıyor. Tasarımı oğlu Jarvis ile birlikte geliştiren Brewer:  “İş yerinde sunum yapmak, bir barda servis almak veya koridorda yürümek gibi pek çok durumda ayakta durmayı sağlıyor” diyor.

Araç şu anda pek çok açıdan dikkat çekmeyi başarmış durumda. Bazı ödüllere de aday gösterilen bu araç ilerleyen günlerde karşımıza daha sık çıkacak gibi duruyor.


Bu makalenin kısa URL'si: https://inonuguncel.com/9qKlA

İlgili Yazılar

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Onayla Daha Fazla Oku