Ana Sayfa Teknoloji Emniyet uyardı: Geçersiz internet sitelerine dikkat

Emniyet uyardı: Geçersiz internet sitelerine dikkat

Yazar İnönü Güncel

Teknolojinin her geçen yıl süratle gelişmesiyle, internet ve bilişim sistemleri üzerinden işlenen cürümlerin sayısında da artış yaşanıyor.

Özellike koronavirüs, tatil fırsatı, devlet dayanağı ve kart bilgilerinin doğrulanması üzere düzmece linklerle vatandaşlar tuzağa düşürülüyor.

“Gündemdeki bahisler seçiliyor”

İHA’da yer alan habere nazaran, İzmir Vilayet Emniyet Müdürlüğü Siber Kabahatlerle Çaba Şube Müdürlüğünde vazifeli Komiser Mehmet Buldum, “Dolandırıcıların, maksatları gündemdeki hususlarla alakalı oluyor. Bunlar mağdur kitlesini bulup, nasıl aldatabilirim, nasıl kandırabilirim mantalitesi üzerinden bir senaryo oluşturarak, pandemi devrinde pandemiyle alakalı, hayvan severlerle hayvan haklarıyla ilgili mevzular üzerinden, bayana şiddet mevzuları üzerinden insanların zafiyet duyduğu hususları kullanıyor.

Oltalama usulüyle, fishing siteler üzere internet siteleri üzerinden dolandırıcılık faaliyetlerini gerçekleştiriyorlar.


“Önce internet ilişkinizi kesin”

Telefonuna ziyanlı yazılım bulaşan kişinin burada birinci yapması gereken şey telefonuna ziyanlı yazılım yüklendiyse bu ziyanlı yazılımının faaliyetini durdurmak hedefiyle internet temasını kesmesi.

İkinci olarak bankasından para gittiyse, bununla alakalı harcamanın önüne geçebilmek hedefiyle bankasıyla irtibata geçmesi. Bunları tamamladıktan sonra en yakın kolluk ünitesine bu durumu bildirerek cürüm duyurusunda bulunabilirler.” sözlerini kullandı.

Geçersiz web sitelerine dikkat

İnternette arama yaparken, en üstte çıkan sitelerin çoklukla dolandırıcıların reklam vererek üste çıkardığı siteler olabileceğine dikkat çeken Komiser Mehmet Buldum,

“Sosyal medya reklamları tehlikeli olabiliyor”

İkincisi toplumsal medya hesapları üzerinden karşımıza çıkan reklamlar bunlarda tekrar birebir halde şüpheliler tarafından reklam verilerek sizlerin karşısına çıkabilir.

Bunlara dikkat etmemiz gerekiyor. Sanal market alışverişlerinde girdiğimiz web sitesinin URL adresini denetim etmemiz gerekiyor. Harcamalarımızı mümkün ise sanal kartla yapmamız gerekiyor.

Her vakit kullandığımız ve kullanmaya devam edeceğimiz kartın kart numarasını ve güvenlik kodunu kullanmamakta yarar olduğunu düşünüyoruz.” diye konuştu.

İlgili Yazılar

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Onayla Daha Fazla Oku