Ana Sayfa Haberler Ekmek, makarna, un, bulgur, et, süt ve yumurta fiyatlarına artırım bekleniyor

Ekmek, makarna, un, bulgur, et, süt ve yumurta fiyatlarına artırım bekleniyor

Yazar İnönü Güncel

Merkez Bankası (TCMB), buğday fiyatının artması nedeniyle önümüzdeki 4 ay boyunca ekmek, makarna, un, bulgur ve tahıl eserlerindeki artırım sağanağının devam edeceğini duyurdu.

Enflasyonda 17 puan artış

Merkez Bankası da, (TCMB) artırımlı buğdayın başta ekmek olmak üzere tahıl fiyatlarını artıracağını, bunun da tüketici enflasyonunda 17 puanlık artışa yol açacağına hesapladı.

Sözcü gazetesinde yer alan habere nazaran TCMB yem fiyatlarına gelen artırımlar nedeniyle de, kırmızı ve beyaz et ile yumurta, süt ve süt eserlerinde de yeni artırım riski oluştuğunu rapor etti.

Merkez Bankası, buğday ve yem fiyatlarının besin enflasyonuna tesirini ortaya koyan kritik bir tahlil çalışması yayımladı. Çalışmada, önümüzdeki periyotta yaşanacak besin artırımlarına ait şu tespitler yapıldı:

Savaş riskleri canlı tutuyor

“2020 yılında yaşanan kuraklık ve döviz kurundaki artışla birlikte ekmeklik buğday fiyatları artış eğilimine girmiştir. Devam eden jeopolitik görünüm, milletlerarası buğday fiyatları ve tedarik ezaları kanalıyla ekmek, makarna, un, bulgur ve fırın eserleri üzerindeki riskleri canlı tutmaktadır. Rusya-Ukrayna çatışmasının tesiriyle 23 Şubat-18 Nisan ortasında yurtiçi ekmeklik buğday fiyatları yaklaşık yüzde 28.3 oranında artmıştır. Teknik varsayımlar yurtiçi buğday fiyatlarındaki yüzde 10 oranındaki bir artışın tüketici ekmek-tahıl enflasyonuna yansımasının 4 aylık bir müddet zarfında 6 puan civarında olduğuna işaret etmektedir. 23 Şubat-18 Nisan ortasında buğday fiyatlarının yüzde 28.3 arttığı dikkate alındığında, öteki faktörlerin (kur, mazot, tedarik zinciri) tesiri sabitken bu gelişmenin ekmek tahıl kümesine muhtemel ek tesirinin 17 puan civarında olacağı hesaplanmaktadır.”

Beyaz et ve yumurta da etkilenir

Merkez Bankası çalışmasında, tahıl ve yağlı bitkilerdeki fiyat artışlarının yurtiçi yem fiyatlarını, bunun da kırmızı ve beyaz et, yumurta ile süt ve süt eserleri üzerinde artırım baskısı yarattığı belirtildi. Çalışmada, “Bu durum dikkate alındığında, jeopolitik gelişmeler dış fiyat baskıları kanalıyla tüketici besin fiyatları üzerinde kayda bedel tesirler oluşturmaktadır” denildi.

İlgili Yazılar

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Onayla Daha Fazla Oku