Ana Sayfa Haberler E-Devlet’te yeni hizmet: Şoför sertifikası sorgulama

E-Devlet’te yeni hizmet: Şoför sertifikası sorgulama

Yazar İnönü Güncel

Motorlu taşıt şoför sertifikası sorgulama ve doğrulama hizmeti “e-Devlet” üzerinden vatandaşların kullanımına açıldı.

Ulusal Eğitim Bakanlığından yapılan açıklamada, motorlu taşıt şoför kurslarından sertifika alanların ehliyet alım süreçlerinde vakit tasarrufu sağlayacak yeni bir uygulama başlatıldığı belirtildi.

Motorlu taşıt şoför kurslarından yılda yaklaşık 3 milyon kişinin sertifika aldığı aktarılan açıklamada, sertifikaların, özel motorlu taşıt şoför kursları tarafından düzenlenip, vilayet ya da ilçe ulusal eğitim müdürlüklerince denetim edildikten sonra imzalanarak kursiyerlere dağıtıldığı hatırlatıldı.

Kursiyerlerin, bu sertifikalar ile nüfus ve vatandaşlık müdürlüklerine giderek sertifikalarını ehliyete dönüştürdüğü anlatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, Ulusal Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü ve TÜRKSAT Uydu Haberleşme Kablo TV AŞ tarafından ortaklaşa yürütülen ‘Motorlu Taşıt Şoför Sertifikası Sorgulama Hizmeti ve Motorlu Taşıt Şoför Sertifikası Doğrulama Hizmetinin e-Devlet Kapısı Entegrasyonu’ projesiyle süreçler artık çok daha kolay olacak. Bugün başlayan proje sayesinde kağıt tasarrufu sağlanacak, imza için vakit kaybı yaşanmasının ve en değerlisi düzmece sertifikalandırmanın önüne geçilmiş olacak.”

İlgili Yazılar

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Onayla Daha Fazla Oku