Ana Sayfa Haberler DSÖ’den Kinder Surprise açıklaması: 151 olay var

DSÖ’den Kinder Surprise açıklaması: 151 olay var

Yazar İnönü Güncel

Örgütten yapılan yazılı açıklamada, salmonella olaylarına ait yeni bilgiler ve DSÖ üyesi ülkelere tavsiyeler paylaşıldı.

Açıklamada, şimdiye kadar insan bedenine bulaşan salmonella ile tıpkı genetik yapıya sahip bakterilerin Belçika’nın Arlon kentindeki Kinder fabrikasında, Aralık 2021 ve Ocak 2022’de yapılan teftişler sırasında hammadde içeren birtakım tankerlerde tespit edildiği aktarıldı.

Fabrikada gerekli hijyen önlemleri alınıp eserlerdeki salmonella testinin negatif çıkması sonucu Arlon’daki fabrikada üretilen Kinder eserlerinin Avrupa’ya ve dünyaya dağıtıldığı kaydedildi.

25 Nisan prestijiyle dünya genelinde, Kinder eserleriyle ilişkisinden kuşku edilen 151 salmonella hadisesi tespit edildiği, bu hadiselerin 65’inin İngiltere, 26’sının Belçika, 25’inin Fransa, 10’unun Almanya, 15’inin İrlanda, 4’ünün İsveç ve 2’sinin Hollanda’da görüldüğü bilgisi paylaşıldı.

Lüksemburg, Norveç, İspanya ve ABD’de ise birer hadise görüldüğü bildirildi.

– Hadiselerin yüzde 89’u çocuk

Olayların yüzde 89’unu 10 yaş altı çocukların oluşturduğu ve 21 olayda kusma, mide bulantısı ve kanlı ishal üzere ağır belirtilerin görüldüğü açıklandı.

Salmonella enfeksiyonu kaynaklı can kaybının yaşanmadığı belirtildi.

– Türkiye’den Kinder eserlerine salmonella tahlili mecburiliği

Türkiye Tarım ve Orman Bakanlığı Besin ve Denetim Genel Müdürlüğü, 19 Nisan’da, Kinder marka eserlerin ithalatında salmonella tahlili yapılması mecburiliği getirmişti.

Hususa ait, bitkisel ithalatta yetkili 44 vilayet müdürlüğüne yazı gönderilmişti.

Birtakım Avrupa ülkeleri de salmonella salgınıyla ortasında bir ilişki olduğu kuşkusuyla Kinder çikolata eserleri geri çağrılmıştı.

İlgili Yazılar

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Onayla Daha Fazla Oku