Ana Sayfa Haberler Covid-19 aşısı denenen 30’a yakın gönüllüde yan etkiye rastlanılmadı

Covid-19 aşısı denenen 30’a yakın gönüllüde yan etkiye rastlanılmadı

Yazar İnönü Güncel

Çin Halk Cumhuriyeti’nde özel ilaç firmasınca geliştirildikten sonra Türkiye’de faz 3 denemelerine başlanan koronavirüs aşısı, Kocaeli Üniversitesi’nde çalışan sağlık çalışanlarına uygulanıyor.

Yapılan çalışmaların gidişatının paylaşılması amacıyla bugün Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde, basın toplantısı düzenlendi.

Toplantıya hastane başhekimi Prof. Dr. Zafer Cantürk, aşı çalışmalarını yürüten Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Sıla Akhan ve aşı denemelerinde ilk gönüllülerden olan Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüsnü Efendi katıldı.

Toplantıda konuşan Prof. Dr. Sıla Akhan, bugüne kadar aşı uygulanan 30’a yakın gönüllüde herhangi bir yan etki gözlenmediğini söyledi.

‘GÖNÜLLÜLER SAĞLIK ÇALIŞANLARINDAN OLUŞUYOR’

Aşı çalışmasının Kocaeli Üniversitesi’nde yapılmasından dolayı mutlu olduklarını söyleyen Prof. Dr. Akhan, “Bu aşı çalışması içinde olduğumuz için çok mutluyuz. Çünkü pandemide herkes gibi çok etkilendik. Çok fazla hasta gördük, tedavi ettik. Ama pandemiye ‘dur’ demek için tabi ki en önemli şey bir aşının gelmesi. Çok fazla aşı çalışması var. Bunlardan ilki, bizim Türkiye’de başladığımız, inaktif bir aşı. Çin Halk Cumhuriyeti’nin aşısı. İnaktif edilerek SARS CoV-2 virüsü beliriyor ve sağlıklı gönüllülere uygulanıyor.

Şu anda sadece sağlık çalışanlarına yapılıyor. Bu durumun da bir sayısı var. O sayı dolduktan sonra aşı olmak isteyen diğer sağlıklı gönüllülere de yapılacak. Geçen haftadan itibaren biz çalışmalara başladık. Gönüllüler daha çok hekimler olmak üzere sağlık çalışanlarından oluşuyor. Bir plasebo, çift kör bir çalışma. Ne bunu uygulayan ne de uygulanan kişi aşı mı yapıldığını yoksa plasebo bir şey mi verildiğini bilmiyor. 14’üncü günde ikinci dozu var. Daha sonra çıkan sonuçlarla bundan biraz daha haberdar olacağız” dedi.

‘ŞU ANA KADAR ŞİKAYET OLMADI’

Türkiye’de ilk etapta 1300 gönüllü sağlık çalışanında aşı denemesi yapılacağını belirten Prof. Dr. Akhan, şöyle konuştu:

Kime plasebo, kime aşı geldiğini de bilmiyoruz zaten. Şu anda sağlık çalışanlarına uyguladığımız için biz aslında günlük 10 kişi olarak planlamıştık. Ama sağlık çalışanlarının iş yüküne göre, ne zaman müsait olurlarsa polikliniğe gelmeleri şeklinde ilerliyoruz. O yüzden de belli bir saat ve randevu sistemi ile gitmiyoruz. Gelenleri bilgilendirip, örneklerini alıp, uygunlarsa aşılarını yapıyoruz. Şu anda 20 ile 30 arasında bir sayıdayız.”

İlgili Yazılar

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Onayla Daha Fazla Oku