Ana Sayfa Duyurular Coronavirüs Riskine Yönelik Eylem Planı Hakkında Duyuru

Coronavirüs Riskine Yönelik Eylem Planı Hakkında Duyuru

Yazar İnönü Güncel

Sayın rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Kızılay hocamızın talimatları doğrultusunda yayınlanan eylem planı şu şekildedir;

İnönü Üniversitesinin Değerli Akademik ve İdari Personeli, Sevgili Öğrenciler,

Coronavirus (COVID-19) salgınının ülkemizdeki yayılımını sınırlandırmak için alınacak önlemler çerçevesinde, 12 Mart 2020 tarihinde Cumhurbaşkanlığı talimatları ve YÖK’ün koordinasyonu ile Üniversitemizde aşağıdaki eylem planı hayata geçirilmiştir. 
1. Üniversitemizde 16 Mart 2020 tarihinden başlamak üzere 3 hafta süreyle eğitim ve öğretime ara verilmiştir.

2. Sağlık Bakanımız ve Sağlık Bakanlığımızın açıklamaları ve talimatları anlık olarak takip edilecek ve uygulanacaktır.

3. Cumhurbaşkanlığının 2020/2 sayılı genelgesi doğrultusunda tüm kamu görevlilerinin görevlerine istinaden veya şahsi sebeplerle yurt dışına çıkışları durdurulmuştur. Çok zaruri sebeplerle yurt dışına çıkması gereken personelimizin Rektörlüğümüzden izin almaları gerekmektedir.

4. Bu dönemde kütüphanemizde ödünç kitap alım ve iadesi işlemleri devam edecek ancak okuma ve çalışma salonları kapalı olacaktır.

5. Nisan ayı sonuna kadar yerleşkemizdeki kapalı mekanlarda planlanan tüm toplantılar (ulusal ya da uluslararası katılımlı kongre, sempozyum, konser, etkinlik vb.) iptal edilmiştir. Kapalı spor salonlarımızdaki faaliyetler ve müsabakalar durdurulmuştur.

6. Yurtdışından gelen tüm çalışanlarımız 14 gün idari izinli sayılacaktır. Yurtdışından gelenlerin idari izinli sayılması için birim amirlerine pasaport ibrazında bulunmaları gereklidir. Yurtdışından gelip kendisini bildirmeyenler hakkında yasal işlem yapılacaktır.

7. Yerleşkelerimizdeki kapalı alanlarda, özellikle yemekhaneler, misafirhaneler ve kütüphanelerde özel temizlik ekipleri ile genel temizlik ve yüzey dezenfeksiyonu yapılmaktadır.

8. Personel izinleri konusunda Cumhurbaşkanlığı ve Sağlık Bakanlığının (sağlık personeli için) talimatları esas alınacaktır.

9. Uzaktan öğretimle ilgili usul ve esaslara göre açılmış, hâlihazırda uzaktan eğitimle yürütülmekte olan programların (uygulamalı ve yüz yüze eğitimleri hariç) eğitimleri devam edecektir.

10. Erasmus öğrencilerinin dönmeleri halinde intibak işlemleri yapılacaktır. 

11. 5i kapsamındaki dersler (Türk Dili, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Yabancı Dil) örgün eğitime göre değerlendirilecektir.


• Küresel salgının sınırlandırılması ve bu sürecin en az zararla atlatılması, gerekli tüm önlemlerin alınması ve bu önlemlere kesinlikle uyulması durumunda mümkün olacaktır. 

• Küresel salgının dinamik özelliği nedeniyle ek uygulama ve önlemler anlık olarak akademik takvimle ilgili kararlar ileride duyurulacaktır.


Öğrencilerimize, akademik ve idari personelimize önemle duyurulur.


Prof. Dr. Ahmet KızılayRektör


Bu makalenin kısa URL'si: https://inonuguncel.com/LO3Ys

İlgili Yazılar

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Onayla Daha Fazla Oku