Ana Sayfa Sağlık Corona Virüsünden Nasıl Korunuruz?

Corona Virüsünden Nasıl Korunuruz?

Yazar Mahmut Akdağ

Tarih 31 Aralık 2019. Herkes yeni bir yıla mutlu bir şekilde girmek için uğraşıyor. Hayatındaki en güzel dileklerini içlerinden geçirerek geri sayıma başlıyor. 10,9,8,7,6,5,4,3,2,1 ve sıfır.

Işte tam da bugün oldu her şey. Çin’in Wuhan kentinde ilk vaka çıktı. Bir doktor arkadaşımız sosyal medya hesabından yeni bir salgın olabileceğini duyurdu. Kimse o kadar umursamadı ama şu an virüsün bulunmadığı ülke sayısı bir ya da 2’yi geçmiyor. Dünya Sağlık örgütü pandemi ilan etti. Neyden mi bahsediyorum. Tabi ki de Covid-19 yani halkın bildiği adıyla corona virüsten bahsediyorum.

Bu yazımda sizlere corona virüsünden nasıl korunuruz konusunu anlatacağım. İnönü üniversitesinde tıp fakültesi okuyorum. Ve şu an 6. sınıfım. Mesleğim icabıyla olayın direk merkezindeyim. Onun için sizlere en doğru bilgileri vereceğim.

Corona Virüsünden Korunma

Corona virüsünden korunmayı 5 başlık altında inceleyeceğim. Ve siz de bunlara uyarsanız corona virüsünden daha az etkilenirsiniz.

1)El Yıkamak

Gün içerisinde her yere dokunuyoruz. Yeri geliyor en sevdiğimize selam verirken elini sıkıyoruz. Yeri geliyor otobüslerde tutamaklara tutunuyoruz. Sonrasında ise elimizi yüzümüze, ağzımıza dokunuyoruz.

Bundan dolayı hasta olmamak için de el yıkamak zorundayız. Haa el yıkamak diyince aklınıza elinizi suyun altına koyup çıkarmak gelmesin lütfen.

Etkili bir şekilde ellerimizi yıkamalıyız. Peki nasıl etkili yıkarız.
-Su ve sabunla yıkamalıyız.
-Ellerimiz en az 3 dakika yıkmalayız.
-Yıkarken gözden kaçırabşleceğimiz yerleri de özenle yıkamalıyız. Bu yerler avuç içi, tırnak araları, el sırtı ve parmak aralarımızdır.

Etkili El Yıkama

2)Kalabalıktan Uzaklaş

Alışveriş merkezleri, hastane, cafeler, otobüsler ve bunlara benzer kalabalık alanlardan uzaklaşmamız gerekiyor. Çünkü bir salgının en çok sevdiği yer kalabalık alanlardır. Hasta bir kişiden çıkan damlacıklara en çok maruz kalacağımız alanlar buralardır.

Yine de bu alanlara girmek zorundaysan önlemini alıp girmelisin. Maske takmak ve el hijyeni seni bir miktar koruyabilir.

3)Acillere Zorunlu Olmadıkça Gitme

Corona virüs vakaları genellikle soğuk algınlığı gibi öksürme, terleme, ateş gibi belirtiler ile olur. Ve bu hastaların ilk gideceği yer acillerdir. Sen grip olabilirsin fakat gittiğin acilde başka bir hastadan sana corona virüs bulaşı olabilir. Corona virüsünden korunmak için zorunlu olmadıkça acillere uğrama.

4)Maske Kullan

Maske kullanımı son zamanlarda aşırı derecede arttığı için fiyatlar yükseldi. Ve bundan dolayı alabileceğimiz maske sayısı azaldı.Az maskeyle korunmak daha zor ama elimizdeki maskeleri doğru bir şekilde kullanırsak corona virüsünden korunabiliriz.

Öncelikle kullanacağımız maske türünü bilmemiz gerekiyor. Eğer ki hastanın damlacıklarıyla bulaş riski yüksek bir işlem yapıyorsanız (entübasyon, nazogastrik vs.) N95 maske ya da türevlerini takmak gerekir.

Cerrahi maskeler ise daha az korur. Çift kat takılınca corona virüsünden korunma artar.

Doğru maske kullanımı nasıldır?

  • Maske taktıktan sonra dışarıya temaz tamamen kesilmelidir. Herhangi bir boşluk olmamalıdır.
  • Maske takıp çıkarılırken kulaktaki lastikten çıkarılmalıdır. Ve kesinlikle maskenin ön yüzüne elimizi vurmamalıyız.
  • Maske kullanım süreleri 3 saattir. Bu dakikadan sonra maske nemli olacağı ve mikrop tutacağı için bize yarardan çok zarar verecektir.
  • 3 saatten uzun süre kullanmanız gerekiyorsa başka bir maske takmalısınız. Diğer maskeyi de ütü gibi sıcak bir makineyle steririlize edebilirsiniz.

5)Dezenfektan Kullanın

Ellerimizi yıkadığımız zaman mikropları büyük oranda vücudumuzdan uzaklaştırırız. Fakat tam olarak corona virüsden korunmak için antibakteriyel bir ajan da kullanmamız gerekiyor.

Corona virüsünden korunmak için alkol bazlı el antiseptiğinin 30 ml alıp ellerimiz kuruyana kadar ovalamamız gerekiyor. Alkol bazlı el antiseptiğiniz yoksa üzerinde 80° yazan kolonyaları kullanabilirsiniz

İlgili Yazılar

2 yorum

Enes Mart 22, 2020 - 7:35 pm

Hocam merhaba, bilgilendirmeniz için teşekkür ederim. Ancak sürekli dezenfektan kullanımı sonucunda vücudun koruyucu bariyeri hasar almaz mi? Eger hasar alirsa da mukozal yüzeyler yaninda bu hasarli bölgelerden giremez mi? Saygılar sunarim.

Yanıtla
Mahmut Akdağ Mart 22, 2020 - 9:09 pm

Enes şu soru tarzına cevap vermemek elde değil valla😅Şöyle cevap vereyim o zaman. Dezenfektan kullanmak mikropları öldürüyor ama bir o kadar da zarar veriyor. Bunun için elimizi sabunla yıkamayı öneriyoruz. Fakat sabun ve su bulamadığın yerde dezenfektan kullanabilirsin. Ayrıca dezenfektan kullanımı daha kolay olduğu için insanımız da daha fazla dikkat ediyor. Dezenfektanın bir artısı da bu. Bunun yerine su ve sabunu düzgün bir şekilde kullanırsak virüsden en etkili biçimde korunabiliriz 👍

Yanıtla

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Onayla Daha Fazla Oku