Ana Sayfa Haberler Hidroksiklorokin(Plaquenil) İlacı Corona Tedavisinde Kullanılacak!!!

Hidroksiklorokin(Plaquenil) İlacı Corona Tedavisinde Kullanılacak!!!

Yazar Mahmut Akdağ

Arkadaşlar merhabalar. Sizlere güzel bir haber vermeyi umuyorum. Hidroksiklorokin diye bir ilacın corona tedavisinde etkili olduğu sonucuna varıldı.

Hatta bunun hakkında Amerika Birleşik Devletleri başkanı Donald Trump tweet attı.

Tweet’e göre Trump bu ilacın FDA onayı aldığını ve en kısa sürede reçete edileceğini duyurdu..

Aynı zamanda Fransa laboratuvarlarından çıkan sonuçlar da umut verici. Plaquenil corona tedavisinde yüzde yüz başarılı oldu denildi.

Ve son olarak da bu ilacı en çok kullanan romatologlardır. Bir romatologun yorumunu buraya bırakıyorum.

Bir romatologun yorumu:

Benimde plaquenil için birkaç önerim olacak. Romatolojide en sık kullandığımız ilaçlardan biridir. İmmünsüpresyon yapmadan immünmodülatör özelliği var yani immüniteyi bir nevi düzene sokuyor. Özellikle lupus, sjögren ve Romatoid artritte sık kullanırız. Son günlerde gerçek hastalar da bulamamaya başladı. Lupuslu hastalardan beni arayanlar var bulamadıkları için.
Öncelikli olarak oldukça güvenilir bir ilaç. Hemen hemen hiç yan etkisini görmüyoruz. Bazen tüm ilaçlarda olan bulantı, ishal bazende baş ağrısı tarifleyen hastalar oluyor ama çok nadir. Uzun vadede retinada birikim yaptığı için retinopati görüyoruz. Bu da günde 400 mg ve 5 yıldan uzun süre kullanıldığında oluşabiliyor. Hatta o yüzden avrupa ve Amerikan romatoloji dernekleri 5 yıldan sonra görme alanı muayenesi öneriyor. Nadir başka bir yan etkiside hiperpigmentasyondur. O da ilaç kesilince geçiyor. sitopeni, hepatotoksisite ve nefrotoksik yan etkileri yok. Yani demek istediğim oldukça güvenilir bir ilaç.
Etki mekanizmasına gelirsek hiçbir ilaçta olmayan bir mekanizması var.
İlacın kendisi baziktir. Ve lipofilik olması nedeniylede tüm hücrelerin membranından geçip hücre içine girebiliyor.
Bizim otoimmün hastalıklarda T ve B hücreleri genelde aktif hücrelerdir. Bu hücrelerin tüm vücut hücrelerine karşı toleransı bozulur. Ve özellikle lupusta cilt, eklem, seroz zarlar gibi yapıalara karşı bu hücreler aktifleşiyor ve hücre lizisine sebep oluyor. Lizisi sağlayan yapı ise hücrede lizozomlar ve endoplazmik retikulumdaki granüllerin aktifleşmesidir. Bir hücre infamasyona katılmaya başlayınca hücre zarındaki füzyon proteinleri hc içerisine sinyal gönderir. Bu sinyalle beraber salgılanan ER’ deki granüller hücre içerisindeki PH düşürür. PH nın düşmesi ile beraber genelde 4 civarına düşünce lizozomal enzimler aktifleşir. Bu hücrenin lizisine sebep olur. İşte plaquenil burda etki gösteriyor bazik olması nedeniyle hem ER’ deki granüllerin salınımını engelliyor hemde hücre içi PH artırıyor. 6 civarına çıkarıyor. Bu da hücredeki lizisi, glikolizasyonu, füzyonu engelliyor ve hücrede inflamasyona katılmıyor. Bu şekilde aşırı bir cevap ve sitokin oluşumu engelleniyor.
Coronaya gelirsek biliyorsunuz virüsler hücre içine girerler. Bu ilaçla hücrelerin füzyon yeteneği olmayacağından virüs içeri giremeyecektir. İşte profilaksi bunu sağlayacaktır.Girse de hücrenin zarf yapıcı etkisi olmayacağından hücrenin inhibisyonu sağlanmış olacaktır.
Corona ile alakalı çalışmalarda biliyoruz ki akciğer hasarını azaltıyor, radyolojik iyileşmeyi hızlandırıyor ayrıca virüsün klirensini de hızlandırıyor. Bu sebeple tedavide bence tüm hastalara verilmeli. Klavuz hafif ve orta vakalar diyor şimdilik. Bu etkilerinden dolayı ben profilakside kullanma taraftarıyım. Şimdilik daha iyi bir seçenekte görünmüyor.
Profilakside ise her hafta 2 tablet alma protokolü daha mantıklı. Çünkü yarılanma ömrü 18 saat ama vücut sıvılarında kalma süresi uzun olabiliyor. Yani 1 tablet sonraki 3 hafta almamak bana pek koruyucu gibi görünmüyor.size tavsiyem hepimiz risk altında olduğumuzdan dolayı ve daha iyi bir seçenek olmadığı için profilaksi almanız. Beni sorarsanız ben aldım bile. Kusura bakmayın uzun oldu. Ama okumaya değer diye düşünüyorum

Bu yazılardan da anlaşıldığı üzere plaquenil bizi coronadan koruyacak bir ilaç. Aynı zamanda hastalığın profilaksisinde de kullanılabiliyor uç. Umarım tedavisi hızlıca bulunur ve bu hastalığı en az vaka ile atlatırız.

Hiç bir yere sordurmayınız hiç bir yerde bulunmamakta bakanlık tarafından toplatılmıştır.

İlgili Yazılar

3 yorum

Meany Beany Mart 22, 2020 - 12:52 pm

Donal Trump’ın piyasaları rahatlatma çabaları vol. bilmem kaç… Daha bu etken maddelerin gerçekten etkili olup olmadığı bile belli değilken, çıkıp hangisinden ne kadar dozda alınacağını tarif etmeniz oldukça sorumsuz ve faydasız.

Yanıtla
Merve Ertunç Mart 21, 2020 - 8:51 pm

Gerçekten yeni ama çok güzel içerikler yazıyorsunuz. Tebrik ederim. Sıkı takipçiyim.

Yanıtla
Mahmut Akdağ Mart 21, 2020 - 10:10 pm

Çok teşekkür ederim Merve. Elimizden geldiğince araştırma yapıp en doğru bilgiyi vermeye çalışıyoruz. Yardımcı olabildikse ne mutlu😊

Yanıtla

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Onayla Daha Fazla Oku