Ana Sayfa Haberler Brent petrolün varil fiyatı 112,10 dolar

Brent petrolün varil fiyatı 112,10 dolar

Yazar İnönü Güncel

Cuma günü 113,50 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 112,39 dolar düzeyinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı, bugün saat 09.26 prestijiyle kapanışa nazaran yüzde 0,25 azalışla 112,10 dolar oldu. Birebir dakikalarda Batı Teksas çeşidi (WTI) ham petrolün varili 109,33 dolardan alıcı buldu.

Fiyatların düşüşünde, Çin’de devam eden yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını önlemlerinin global iktisatta gerilemeye neden olabileceği ve bunun da global petrol talebini olumsuz etkileyebileceğine yönelik tasalar tesirli oluyor.

Çin’de Kovid-19 salgınına ait “sıfır tolerans” siyasetinde hiçbir gevşemeye gidilmemesi ve ülkenin finans merkezi Şanghay’da önlemlerin sıkılaştırılması, global enflasyonist baskıların daha da artacağına ait kaygıları gündeme getiriyor.

Öte yandan, Suudi Arabistan’ın, petrol fiyatlarında azalışa gittiğini açıklaması global petrol talebinde düşüş algısını artırarak fiyatları baskılıyor. Ülkenin, haziran ayı ham petrol fiyatlarını Asya ve Avrupa’daki alıcılar için düşürmesi bekleniyor.

– AB, Rusya’dan petrol ithalatı yasağını müzakere ediyor

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin Rusya’ya yönelik petrol ithalatının yasaklanmasını da içeren yeni yaptırım paketinin kapsamını belirlemek üzere yürüttüğü müzakereler devam ediyor.

Memleketler arası basında yer alan habere nazaran, AB Komitesi, birtakım üye ülkelerin zıt tavrı nedeniyle yaptırım paketi içeriğinde kimi değişiklikler teklif etti. Paketteki değişiklik çerçevesinde, Macaristan, Slovakya ve Çekya’ya, Rusya’dan petrol ithalatında ek müddet tanınacak.

Bu süreçte kelam konusu ülkeler petrol boru çizgisi altyapılarını geliştirecek. Macaristan ve Slovakya’nın 2024 sonuna kadar, Çekya’nın da 2024 ortasına kadar boru çizgilerinden Rus petrolü almasına müsaade verilecek.

G7 ülkeleri, pazar günü yeni yaptırım paketi kapsamında Rusya’dan petrol ithalatını kademeli olarak bitireceklerini ya da büsbütün keseceklerini duyurmuştu.

Brent petrolde teknik olarak 112,70 ile 113,32 dolar aralığının direnç, 111,74 ile 111,40 dolar aralığının ise takviye bölgesi olarak izlenebileceği söz ediliyor.

İlgili Yazılar

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Onayla Daha Fazla Oku