Ana Sayfa Haberler Brent petrolün varil fiyatı 111,16 dolar

Brent petrolün varil fiyatı 111,16 dolar

Yazar İnönü Güncel

Dün 111 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 110,14 dolar düzeyinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı, bugün saat 08.40 prestijiyle kapanışa nazaran yüzde 0,92 artışla 111,16 dolar oldu. Birebir dakikalarda Batı Teksas çeşidi (WTI) ham petrolün varili 108,47 dolardan alıcı buldu.

Fiyatların yükselişinde, Avrupa Birliği Kurulunun, Rusya’dan petrol ithalatının yasaklanmasını da içeren yeni yaptırım teklifi tesirli oldu.

AB Komitesi Lideri Ursula von der Leyen, Avrupa Parlamentosu Genel Şurasında yaptığı konuşmada, Rus petrolüne olan bağımlılığı azaltmanın kolay olmayacağını belirterek, “Bazı üye ülkeler Rus petrolüne bağımlı. Artık, Rus petrolünün yasaklanmasını teklif ediyoruz. Bu, bütün deniz ve boru çizgisiyle taşınan ham ve rafine Rus petrol eserleri için tam bir ithalat yasağı olacak.” dedi.

Rus petrolü alımının, global piyasalar üzerindeki tesiri en aza indirilerek nizamlı ve basamaklı biçimde sonlandırılacağını söz eden von der Leyen, “Rusya’nın ham petrol tedarikini 6 ay içinde ve rafine eser tedarikini de yıl sonuna kadar evreli olarak kaldıracağız.” diye konuştu.

Açıklamanın akabinde dün yüzde 4 yükseliş gösteren Brent petrolün varil fiyatı, bugün de yükselişini sürdürdü. Uzmanlar, AB’nin atağının petrol piyasaları için “oyun değiştirici” olabileceğini değerlendirirken, Birliğin, güç fiyatlarının yükseldiği bir periyotta çok kısıtlı bir müddette alternatif tedarik kaynakları bulmakta zorlanacağını düşünüyor.

– Piyasalar OPEC toplantısına odaklandı

ABD’nin ticari ham petrol stoklarında geçen hafta yaşanan artış ise talebin düşük seyrettiği algısı yaratarak fiyatların üst istikametli hareketini kısıtlıyor.

ABD Güç Enformasyon Yönetimi datalarına nazaran, ülkedeki ticari ham petrol stokları geçen hafta 1 milyon 300 bin varil (yüzde 0,3) artarak yaklaşık 415 milyon 700 bin varil oldu. Piyasa beklentisi stokların yaklaşık 1 milyon 167 bin varil azalacağı tarafındaydı.

Kelam konusu periyotta ABD’nin akaryakıt stokları ise 2 milyon 200 bin varil (yüzde 1) azalışla 228 milyon 600 bin varil oldu.

Öte yandan, piyasalar, bugün yapılacak Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı birtakım üretici ülkelerden oluşan OPEC+ kümesinin toplantısına odaklandı. Kümenin, haziran ayında da günlük 400 bin varillik kademeli üretim artışı planına devam etmesi bekleniyor.

Brent petrolde teknik olarak 111,96 ile 112,59 dolar aralığının direnç, 109,02 ile 108,18 dolar aralığının ise takviye bölgesi olarak izlenebileceği tabir ediliyor.

İlgili Yazılar

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Onayla Daha Fazla Oku