Ana Sayfa Haberler Brent petrolün varil fiyatı 105,34 dolar

Brent petrolün varil fiyatı 105,34 dolar

Yazar İnönü Güncel

Dün 105,76 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 104,61 dolar düzeyinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı, bugün saat 09.35 prestijiyle kapanışa nazaran yüzde 0,70 artışla 105,34 dolar oldu. Birebir dakikalarda Batı Teksas tipi (WTI) ham petrolün varili 102,25 dolardan alıcı buldu.

Rusya-Ukrayna savaşına ait gelişmeler ve Moskova ile Avrupa ortasında uygulanan karşılıklı yaptırımlar global petrol piyasalarında arz kaygılarının artmasına neden oluyor.

Petrol fiyatları, Rus güç şirketi Gazprom’un rubleyle ödeme sistemine uymadıkları için bugün prestijiyle Bulgaristan ve Polonya’ya doğal gaz sevkiyatını durdurduğuna ait haber akışıyla yükseldi.

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, 23 Mart’ta doğal gaz satışı ödemelerinde Rus rublesine geçme planını duyurmuştu. Polonya hükümeti ise Rus güç şirketi Gazprom’a kontratlı gaz tedariki için ruble olarak ödeme yapmayı kabul etmeyeceğini açıklamıştı.

Çin’de Kovid-19 salgını kapsamında nispeten olumlu haber akışı ve Çin Merkez Bankasının piyasayı destekleyici adımlar atacağına dair beklentiler de talep istikametli telaşları hafifleterek fiyatların yükselişini destekledi.

Öte yandan, Amerikan Petrol Enstitüsü öngörüsüne nazaran, ülkenin ticari ham petrol stokları geçen hafta bir evvelki haftaya nazaran yaklaşık 4,8 milyon varil arttı. Piyasa beklentisi, stokların yaklaşık 2,2 milyon varil artacağı istikametindeydi.

ABD Güç Enformasyon Yönetiminin resmi petrol stok dataları bugün açıklanacak.

Brent petrolde teknik olarak 105,66 ile 106,87 dolar aralığının direnç, 104,45 ile 103,24 dolar aralığının ise dayanak bölgesi olarak izlenebileceği söz ediliyor.

İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Onayla Daha Fazla Oku