Ana Sayfa Haberler Borsa güne yükselişle başladı

Borsa güne yükselişle başladı

Yazar İnönü Güncel

Açılışta BIST 100 endeksi, evvelki kapanışa nazaran 10,53 puan ve yüzde 0,43 paha kazanarak 2.461,96 puana yükseldi.

Bankacılık endeksi yüzde 0,63 ve holding endeksi yüzde 0,61 artış kaydetti. Dal endeksleri ortasında en fazla kazandıran yüzde 2,08’le ulaştırma, tek kaybettiren yüzde 1,78’le irtibat oldu.

BIST 100 endeksi, dün dalgalı bir seyir izlemesinin akabinde kapanışa yakın tesirini artıran alımlarla yükselişe geçti ve günü yüzde 1,37 artışla 2.451,43 puandan tamamladı.

Analistler, devam eden jeopolitik riskler, merkez bankalarına yönelik sıkılaştırma beklentileri ve büyümeye dair artan tasalara rağmen bilanço döneminde beklentilerden düzgün gelen şirket karlılıklarının hisse piyasalarında iyimserliği desteklediğini bildirdi.

Bugün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) açıklayacağı Enflasyon Raporu’nun yanı sıra yurt içinde ekonomik inanç endeksi, yurt dışında ABD’de büyüme, Almanya’da enflasyon ve Avro Bölgesi’nde tüketici inanç endeksi bilgilerinin takip edileceğini aktaran analistler, dolar endeksi ve tahvil faizlerinin seyrinin de gündemin odağında bulunduğunu söyledi.

Analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 2.370 düzeyinin dayanak, 2.490 puanın direnç pozisyonunda bulunduğunu söz etti.

TCMB’nin yılın birinci Enflasyon Raporu’nda, enflasyonun 2022 sonunda orta noktası yüzde 23,2 olmak üzere, yüzde 18,6 ile yüzde 27,8 aralığında gerçekleşeceği öngörülmüştü.

İlgili Yazılar

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Onayla Daha Fazla Oku