Ana Sayfa Haberler Birçok vilayetten mayıs ayında kar haberi geldi

Birçok vilayetten mayıs ayında kar haberi geldi

Yazar İnönü Güncel

Kentte sabah aralıklarla tesirli olan sağanak, kara dönüştü. Lapa lapa yağan kar, vilayet merkezini kısa müddette beyaz örtüyle kapladı.

Kışı aratmayan yağış nedeniyle şoförler güç anlar yaşadı.

İlkbahar mevsiminin son ayında kar sürpriziyle karşılaşan vatandaşlar şaşkınlık yaşadı.

Vatandaşlardan Tuncer Aktürk, AA muhabirine, kış mevsiminin hala tesirini gösterdiği belirterek, “Bu yıl bilindiği üzere kış uzun sürdü. 74 yaşındayım birinci sefer bu türlü bir görünüm ile karşılaştım. 5 Mayıs’ta yağan kar beni şaşırttı. Bu da Allah’ın rahmeti, rahmeti diyelim.” dedi.

Amasya’nın yüksek bölümlerinde kar tesirli oldu

Kent genelinde hava sıcaklığının mevsim normallerinin altına düşmesinin akabinde Amasya’da düşük rakımlı yerlerde yağmur, yüksek bölümlerde ise kar tesirli oldu.

Taşova ilçesine bağlı Dereli ve Belevi yaylalarında öğlen saatlerinde başlayan kar, kısa müddette bölgeyi beyaza bürüdü.

Yaylalarda karın devam ettiği öğrenildi.

Artvin’in yüksek bölümlerinde kar tesirli oldu

Artvin’in yüksek bölümlerine kar yağdı.

Kent genelinde hava sıcaklığının mevsim normallerinin altına düşmesinin akabinde düşük rakımlı yerlerde yağmur, yüksek bölgelerde ise kar tesirli oldu.

İlçelerden Ardanuç’ta Geçitli köyü ve Bilbilan Yaylası, Şavşat’ta Sahara Ulusal Parkı ve Arsiyan Yaylası, Borçka’da Borçka Tabiat Parkı ve Mescitli Havzası’nda kar kalınlığı yer yer 5 santimetreye ulaştı.

Mescitli Havzası’ndaki 6 köyün yolu ulaşıma kapanırken, Karayolları takımları çalışma başlattı.

Öte yandan, Şavşat-Ardahan kara yolunda ulaşımda aksama yaşanmaması için Karayolları takımlarınca çalışma yürütülüyor.

Giresun’un yüksek kesitlerinde kar tesirli oldu

Giresun’un yüksek kesitlerine kar yağdı.

Kent genelinde hava sıcaklığının dün mevsim normallerinin altına düşmesinin akabinde kıyı kısmında yağmur, 1000 rakımın üzerindeki bölgelerde ise kar tesirli oldu.

Giresun’u iç kısımlardaki Şebinkarahisar, Alucra ve Çamoluk ilçeleri ile Sivas’a bağlayan kara yolundaki 2200 rakımlı Eğribel geçidinde kar kalınlığı 5 santimetreye ulaştı.

Karayolları takımları, ulaşımda aksaklık olmaması için bölgede çalışma yürüttü.

Dereli ilçesine bağlı Yavuzkemal beldesinin Belediye Lideri Adem Önal, AA muhabirine, yaylalarda kar sürprizinin yaşandığını belirterek, “Baharla uyanan tabiat şu an kar örtüsüyle kaplanmış durumda.” dedi.

Sivas’ın yüksek bölümlerine kar yağdı

Sivas’ın İmranlı ve Koyulhisar ilçelerinde, yüksek kesitlerde kar yağışı tesirli oldu.

Kentte dün başlayan sağanak, yüksek bölümlerde kara dönüştü.

İmranlı ilçesindeki Kasaplar, Karalar ve Karapınar köylerinde, kar yağışı tesirini gösterdi.

İlçedeki 2190 rakımlı Kasaplar köyünün muhtarı Gülağa Turan, mayıs ayında kar yağışıyla havanın soğuduğunu belirterek, gece saatlerinde hava sıcaklığının sıfırın altına düşmesini beklendiğini söz etti.

– Eğriçimen Yaylası da beyaza büründü

Koyulhisar ilçesinde, çam ormanlarıyla kaplı Eğriçimen Yaylası’nda da kar yağışı tesirli oldu.

İlkbahar ve yaz mevsiminde çok sayıda vatandaşın uğrak yeri olan, ilçeye 17 kilometre uzaklıktaki yaylada akşam saatlerinde tesirini gösteren sağanak, yerini kara bıraktı.

Yaylada hava sıcaklığı da düştü.

İlgili Yazılar

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Onayla Daha Fazla Oku