Ana Sayfa Eğitim Bakan Akar: Ermenistan paralı askerleri geri göndermeli

Bakan Akar: Ermenistan paralı askerleri geri göndermeli

Yazar İnönü Güncel

Ulusal Savunma Bakanı Akar, Ermenistan’ın Azerbaycan sivil yerleşim ünitelerine yönelik ataklarına ait değerlendirmelerde bulundu.

“Barışçıl yollarla tahlil diyenler, “derhal ateşkes” isteyenler, artık diyaloğu hatırlayanlar; Dağlık Karabağ ile Azerbaycan’ın yüzde 20’si işgal altındayken, Hocalı’da barbarlıkla, hak-hukuk tanımadan çocuk, bayan, yaşlı demeden binlerce temiz insan katledilirken, milyonlarca insan konutundan, yurdundan edilmişken 30 sene, neredeydiler” diye soran Akar, şunları kaydetti:

“Türkiye-Azerbaycan ortasındaki münasebet “iki devlet tek millet” münasebetidir. Sürekli sıkıntıda ve kıvançta bir ve beraberiz. Bugün de Azerbaycanlı kardeşlerimizin öz topraklarını savunmasında yanlarındayız. Ermenistan derhal hücumlarını durdurmalı, Yurt dışından getirdikleri paralı askerleri, teröristleri geri göndermeli ve işgal ettikleri Azerbaycan topraklarını boşaltmalıdır. Böylelikle ateşkesin, barışın, istikrarın önü açılmalıdır.”

1 milyondan fazla kişi yerlerinden edildi

Ermenistan, Azerbaycan’ın topraklarının yüzde 20’sine denk gelen Dağlık Karabağ ve civarındaki 7 rayonu yaklaşık 30 yıl evvel işgal etti. İşgal ile birlikte 1 milyondan fazla Azerbaycan Türkü yerlerinden edildi, 22 binden fazla şehit verildi, yaklaşık 4 bin kişinin akıbeti ise hala tespit edilemedi. Dahası, Hocalı katliamı da hala hafızalardadır.

Memleketler arası hukukta alınan tüm kararlara, Azerbaycan’ın tüm diplomatik ve barışçıl eforlarına karşın sorun hala çözülemedi. Ermenistan, BM kararları dahil, milletlerarası hukuku da ayaklar altına alarak işgaline devam etmektedir.

Ermenistan’ın provokatif aksiyonlarının sayısı son vakitlerde giderek artmıştır. 12 Temmuz ve 21 Eylül’de Tovuz’daki atakların akabinde 27 Eylül’de sivil yerleşimlerine ateş açtı.


Bu makalenin kısa URL'si: https://inonuguncel.com/avwnK

İlgili Yazılar

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Onayla Daha Fazla Oku