Ana Sayfa Haberler Avrupa’da 166 ‘gizemli hepatit’ hadisesi tespit edildi

Avrupa’da 166 ‘gizemli hepatit’ hadisesi tespit edildi

Yazar İnönü Güncel

ECDC’nin risk değerlendirmesi raporunda daha evvel sağlıklı olan çocuklarda görülen ve sebebi bilinmeyen ağır akut hepatit hadiselerinde artış olduğu belirtildi.

İngiltere’de 20 Nisan prestijiyle 111 hadise, öteki Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde 27 Nisan prestijiyle 55 hadise tespit edildiği aktarıldı.

Hepatit olaylarının nedeninin belirlenmesi için çalışmaların sürdüğü bildirilen raporda, Avrupa’daki çocuk nüfusuna yönelik riskin şu anda tam olarak değerlendirilemediği söz edildi.

İngiltere’deki olayların büyük kısmında hastalarda adenovirüs de bulunduğu, bunun artan adenovirüs olaylarıyla kontaklı olabileceği, bahsin tespiti için incelemelerin sürdüğü belirtildi.

Raporda hastalıkla ilgili teorilerden birinin, “normal kaidelerde hafif geçmesi beklenen adenovirüs enfeksiyonu bulunan çocuklarda bir eş etkenin daha ağır bir enfeksiyona yahut karaciğer hasarına yol açması” halinde değerlendirildiği aktarıldı. Hastalığa yol açabilecek başka nedenlerin de göz arkası edilmediği vurgulandı.

ECDC, her ihtimale karşı adenovirüsün bulaşmaması için tabanların dezenfekte edilmesi, ellerin pak tutulması üzere genel hijyen uygulamalarına başvurulmasını tavsiye etti.

Dünya Sıhhat Örgütü, 16 Nisan’da, İngiltere’de 74 çocukta sebebi belirlenemeyen hepatit virüsü tespit edildiğini duyurmuştu. Yayılan virüsün tespit edildiği çocuklarda son bir aydır sarılık, ishal, kusma ve karın ağrısı üzere belirtilerin görüldüğü bildirilmişti.

İlgili Yazılar

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Onayla Daha Fazla Oku