Ana Sayfa Bilim Araştırma: Neandertal geni korona riskini üç kat artırıyor

Araştırma: Neandertal geni korona riskini üç kat artırıyor

Yazar İnönü Güncel

Almanya’da yapılan bir araştırma, insanların 60 bin yıl önce Neandartellerden miras aldığı bir gen kümesinin, Covid-19 hastalığını ağır geçirme riskini en az üç kat artırdığını tespit etti. Leipzeig’deki Max Planck Enstitüsü’nde yapılan araştırmaya göre, bu gen kümesine sahip olan kişilerin hastaneye yatma ve solunum sıkıntısı çekme ihtimali üç kat daha yüksek.

’60 BİN YIL SONRA BUGÜNÜ ETKİLEMESİ ALARM VERİCİ’

Araştırmacılardan Hugo Zeberg, “Bu gen varyasyonuna sahip kişilerin Sars-CoV-2 virüsünü kaptıklarında solunum cihazına bağlanmak zorunda kalma ihtimali üç kat daha yüksek” dedi. Araştırmacılar, Neandartel geninin 65 yaş üstü olmak veya altta yatan belirli hastalığa sahip olmak gibi risk faktörleri arasına alınması gerekebileceğini savundu. Araştırmacılardan Svante Paabo, “Neandartellerden gelen genetik mirasın mevcut pandemide böylesine trajik sonuçlara yol açması alarm verici” diye konuştu.

GÜNEY ASYA VE AVRUPA’DA GÖRÜLÜYOR

Nature dergisinde yayımlanan araştırmada, Güney Asyalıların yaklaşık yüzde 50’sinin, Avrupa nüfusunun da yüzde 16’sının bu genleri taşıdığı hatırlatıldı. Araştırmacılar, Neandartel geninin Afrika ve Doğu Asya’da görülmediğini belirtti. Bu durumun, salgının niçin belirli coğrafi bölgeleri daha ağır etkileyebileceğini savunan araştırmacılar, daha fazla inceleme yapılması için de çağrıda bulundu.

NEANDERTAL GENİ NEDİR?

Modern insanlar ile Neandertaller tarih boyunca farklı dönemlerde çiftleştiği biliniyor. Bu durumun genetik izleri, bilim insanları tarafından hâlâ sürülebiliyor. (DIŞ HABERLER)

İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Onayla Daha Fazla Oku