Ana Sayfa Yaşam Araştırma: Facebook’ta kendileriyle ilgili dürüst olan kullanıcılar daha mutlu

Araştırma: Facebook’ta kendileriyle ilgili dürüst olan kullanıcılar daha mutlu

Yazar İnönü Güncel

Dünyada sosyal medya kullanımı her gün daha artarken bu araçların kullanım şekliyle insanların kişiliği arasındaki ilişkiye dair bir başka araştırma daha yapıldı. 

Columbia Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre sosyal medyada dürüst olan ve kendileri hakkında doğru bilgileri veren insanlar, kişilik özelliklerine bakılmaksızın daha mutlu.

2007 ile 2012 yılları arasında 10 bin 560 Facebook kullanıcısına ait verilerinin analiz edildiği araştırmada, gönüllü katılımcılar; dışadönüklük, nezaket, vicdanlı olmak, duygusal dengesizlik ve açık sözlülük gibi kişisel özelliklerini belirlemek için bir dizi testi tamamladı.

Daha sonra testten elde edilen sonuçlar, kullanıcıların sosyal medya davranışlarına dayalı olarak bilgisayarın yaptığı kişilik tahminleriyle karşılaştırıldı.

Bilgisayarın yaptığı tahminler, Facebook’ta beğenme ve durum güncellemelerinde kullanılan dile dayalı olarak yapıldı.

Gerçek hayattaki kişilikleriyle sosyal medya kişilikleriyle daha iyi şekilde örtüşen insanların hayatlarından daha fazla memnun oldukları saptandı.

‘Gerçek olmanın psikolojik faydaları olabilir’

Yazışmalardan sorumlu yazar ve üniversitede doktora öğrencisi olan Erica Bailey, konuya ilişkin, “Dürüstlüğün psikolojik faydaları olabilir” ifadelerini kullandı.

“Sosyal medya, insanların hayatının egzotik tatillere gitmek, sağlam arkadaşlıklar kurmak, fotojenik fotoğraflar çekilmek ve sağlıklı yemekler yemekle geçtiğine dair yapay bir dünya olabilir” diyen Ms Bailey, şunları ekledi:

‘En ideal öz temsiliyetini gerçekleştirme arzusu üzerine inşa edilen bir endüstri var’

Aslında, sosyal medyada insanların en ideal öz temsiliyetini gerçekleştirme arzusu üzerinde inşa edilen tam bir endüstri var.

Örneğin FaceTune gibi uygulamalar, ten renginden başlayarak fiziksel özelliklerine kadar insanlara kendileriyle ilgili her şeyi değiştirme şansı veriyor.

‘öz-idealleştirme perspektifi’…

Bu ‘öz-idealleştirme perspektifi’ doğrultusunda, araştırma kendini ifadenin sosyal medya platformlarında genel olarak idealleştirildiği, abartıldığı ve gerçekçi olmadığını gösterdi.

Sosyal medya kullanıcıları genel olarak başkalarına sundukları içerikleri hazırlayarak ya da düzenleyerek, çevrimiçi kendilerinin sanal müdürleri gibi davranırlar.”

İlgili Yazılar

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Onayla Daha Fazla Oku