Ana Sayfa Sağlık Apple Ve Google Koronavirüs İçin Temas Takibi Uygulaması Geliştiriyor

Apple Ve Google Koronavirüs İçin Temas Takibi Uygulaması Geliştiriyor

Yazar Bekir Göktuğ

Merhabalar İNÖNÜ GÜNCEL Ailesi bugün sizlere koronavirüs salgını için geliştirilmek üzere olan bir mükemmel teknolojiden bahsedeceğim. Apple Ve Google firmaları, Kovid-19’un bulaştığı bir kişiyle temas edip etmediğinizi tespit etmek için geliştirilen uygulamanın temel olarak Bluetooth teknolojisini kullanacağını belirtti.

Teknoloji devleri Apple ve Google, cuma günü koronavirüsün yayılmasını kontrol altına almak ve Kovid-19 hastalarının temas ettiği kişileri tespit etmeye yardımcı olması için akıllı telefon teknolojisini kullanarak yeni bir uygulama üzerinde çalıştıklarını duyurdu. 

The Guardian’ın haberinde, iPhone ve Android telefonlardan kullanılmak üzere geliştirilen uygulamanın Bluetooth teknolojisini kullanarak çalışacağı belirtildi. Uygulama gün içinde kişilerin kimlerle temas kurduğunu tespit ederek, Kovid-19 hastası herhangi bir kişiyle iletişim kurup kurmadığı konusunda kullanıcıları uyarabilecek. 

Öte yandan teknoloji şirketlerinin bu tip uygulamaları kullanmadan da çevrede kimlere Kovid-19’un bulaşıp kimlere bulaşmadığını tespit etmeye yönelik bir teknoloji geliştirmeyi hedeflediği ifade edildi. 

Temasta olunan kişilerden herhangi birinin SARS-CoV-2 virüsünün neden olduğu hastalığı taşıdığı durumda uygulamanın yüklü olduğu telefona uyarı iletiliyor.

Şirketler şimdiden siber güvenlik endişelerini doğuran uygulamaya dair GPS konum bilgilerinin kullanılmayacağını ifade etti. 

Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği’nde (ACLU) siber güvenlik danışmanı Jennifer Granick, “Yaygın, ücretsiz ve hızlı test imkanına ve sağlık hizmetlerine eşit erişim sağlanana kadar hiçbir temas takip uygulaması tam olarak etkili olamaz. İnsanlar bu tip sistemlere ancak güvenliğin korunduğu, verilerin kişisel cihazlarda tutulduğu, merkezi bir belleğin kullanılmadığı durumda güvenecek” ifadelerini kullandı. 

Benzer uygulamaların Singapur ve Çin gibi ülkelerde kullanıldığı belirtiliyor. Avrupa’ysa Çekya bu ay benzer bir uygulamayı piyasaya süreceğini açıklamıştı.

World Privacy Forum’un baş direktörü Pam Dixon, şirketlerin güvenlik teminatlarını yakından inceleyeceğini ve olağanüstü koşulların ortadan kalktığı durumda toplanan sağlık verilerinin silinmesi gerektiğini belirtti.

İnsanlar hayatını kaybediyor. Onların hayatlarını kurtarmamız gerekiyor. Herkes bunu anlar, fakat bir noktada bunun güvenlik sonuçlarını da anlamak zorundayız.

Bahsi geçen girişimin farklı uygulamaları uyumlu hale getirebileceği aktarıldı. Bu sayede kullanıcılar seyahat etseler de takibe devam edebilirler. 

KAYNAK

The Guardian , Independent Türkçe

SAĞLICAKLA KALIN İNÖNÜ GÜNCEL AİLESİ …


Bu makalenin kısa URL'si: https://inonuguncel.com/ywBSp

İlgili Yazılar

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Onayla Daha Fazla Oku