Ana Sayfa Haberler 1 Mayıs resmî tatil mi? 1 Mayıs hangi güne denk geliyor?

1 Mayıs resmî tatil mi? 1 Mayıs hangi güne denk geliyor?

Yazar İnönü Güncel

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü olarak Türkiye Cumhuriyeti hudutları içinde bayram olarak kabul edilmektedir. Personel Bayramı olarak bilinen 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, her yıl coşku içinde kutlanmaktadır. Bu yıl da 1 Mayıs’ın yaklaşması ile birlikte bugünün resmi tatil olup olmadığı ve hangi güne denk geldiği araştırılmaktadır. 

Pekala 1 Mayıs Personel Bayramı resmi tatil mi? Bu sene 1 Mayıs hangi güne denk geliyor? İşte bahse ait tüm merak edilen ayrıntılar…

1 MAYIS RESMİ TATİL Mİ?

Bilindiği üzere 1 Mayıs uzun yıllardır Emekçi Bayramı olarak kutlanmaktadır. 2008’in Nisanından itibaren de 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden kabul edilmiştir. Daha sonrasında ise 1 Mayıs resmi tatil olarak kabul edilmiştir.

Son 14 yılda olduğu üzere bu yılda 1 Mayıs Bayramı resmi tatil kapsamındadır. 

1 MAYIS HANGİ GÜN?

Bu yıl 1 Mayıs, pazar gününe denk gelmektedir. 

1 MAYIS 2022 TATİLİ…

Bu yıl 1 Mayıs Emekçi Bayramı hem pazar gününe hem de Arife Gününe (Ramazan Bayramı’ndan bir gün öncesi) denk gelmektedir. Resmi tatiller kapsamında 1 Mayıs Emekçi Bayramı’nda 1 günlük resmi tatil hakkı varken, Arife günlerinde yarım günlük resmi tatil hakkı mevcuttur. 

Fakat bu yıl Arife günü pazar gününe denk geldiği için aslında çalışanların büyük çoğunluğu hafta tatili kapsamında çalışmıyor olacak. Tekrar birebir halde 1 Mayıs Bayramı da hafta sonu tatilinin içinde yer alacak. 

1 MAYISTA ÇALIŞANLARA MESAİ FİYATI VERİLİR Mİ?

1 Mayıs da resmi tatiller kapsamında değerlendirildiğinden dolayı, rastgele birinin çalışması durumunda mesai fiyatı hakkı doğmaktadır. Şayet, patron, emekçiden 1 Mayıs günü çalışmasını talep ederse, olağan günde aldığı fiyatın iki katını çalışana vermek durumundadır. 

İlgili Yazılar

Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Onayla Daha Fazla Oku